Event Search
jf-guide-banner-v2

 

 

poster

Official 2019 Jazz Fest Poster. Copyright 2019 New Orleans Jazz & Heritage Festival and Foundation, Inc. [Purchase]


cubesbutton

mapbutton


newsbutton


lineup


az

Coming Soon


nightshowsbutton-v2


tickets

TICKET INFORMATION

Tickets purchased at the gate will be $85.  Regularly priced, single-day tickets to Jazz Fest are on sale by specific weekend, with each ticket valid for a single day’s attendance.  (For May 2, different pricing applies.)

 

 

 

Jazz Fest Cubes

 

↓ Download/Print

JazzFEST2019_V03_1JazzFEST2019_V03_2JazzFEST2019_V03_3JazzFEST2019_V03_4
JazzFEST2019_V03_5JazzFEST2019_V03_6JazzFEST2019_V03_7.pngJazzFEST2019_V03_8.png

 

 

 


Fair Grounds Map

 

untitled-1

 

 


 

Full Line-up

 

 

DAYArtistStageTime
Thursday 4/25Earth, Wind & Fire
Thursday 4/25Alanis Morissette
Thursday 4/25The Doobie Brothers
Thursday 4/25Ciara
Thursday 4/25Taj Mahal & the Phantom Blues Band
Thursday 4/25Boyfriend
Thursday 4/25The New Orleans Female Hip Hop Experience featuring Mia X
Thursday 4/253D Natee
Thursday 4/25Keedy Black
Thursday 4/25Briki Fa President
Thursday 4/25DJ Westbank Red and Downtown Leslie Brown
Thursday 4/25Amy Helm
Thursday 4/25BeauSoleil avec Michael Doucet
Thursday 4/25The Django Festival Allstars
Thursday 4/25Rev. John Wilkin
Thursday 4/25Rockin’ Dopsie
Thursday 4/25Jr. And The Zydeco Twisters
Thursday 4/25Meschiya Lake and The Little Big Horns
Thursday 4/25James Carter Organ Trio
Thursday 4/25Jason Marsalis
Thursday 4/25Darcy Malone & the Tangle
Thursday 4/25Pride of Zulu of South Africa
Thursday 4/25Diassing Kunda of Senegal
Thursday 4/25Chouval Bwa Traditionnel of Martinique
Thursday 4/25Gerald French & the Original Tuxedo Jazz Band
Thursday 4/25Kinfolk Brass Band
Thursday 4/25The Milk Carton Kids
Thursday 4/25Goldman Thibodeaux & the Lawtell Playboys
Thursday 4/25Toronzo Cannon
Thursday 4/25Jekalyn Carr
Thursday 4/25Ragtime to Jellyroll with Lars Edegran
Thursday 4/25Gal Holiday and the Honky Tonk Revue
Thursday 4/25The Revelers
Thursday 4/25Mia Borders
Thursday 4/25Shades of Praise
Thursday 4/25Rumba Buena
Thursday 4/25New Orleans Cottonmouth Kings
Thursday 4/25Joey Stylez
Thursday 4/25Cynthia Girtley’s Tribute to Mahalia Jackson
Thursday 4/25Franklin Avenue Music Ministry
Thursday 4/25Charlie Gabriel and Friends
Thursday 4/25Russell Batiste & Friends
Thursday 4/25Nigel Hall
Thursday 4/25Jeffery Broussard & The Creole Cowboys
Thursday 4/25Jonathon Long
Thursday 4/25Bill Summers & Jazalsa
Thursday 4/25Papo y Son Mandao
Thursday 4/25Fi Yi Yi & the Mandingo Warriors
Thursday 4/25The Speakerbox Experiment
Thursday 4/25Balfa Toujours
Thursday 4/25New Orleans Swamp Donkeys Traditional Jazz Band
Thursday 4/25Smitty Dee’s Brass Band
Thursday 4/25Sasha Masakowski & Art Market
Thursday 4/25Lulu & the Broadsides featuring Dayna Kurtz
Thursday 4/25Mainline
Thursday 4/25J. Monque’D Blues Revue
Thursday 4/25Jolynda “Kiki” Chapman
Thursday 4/25Tom Leggett Band
Thursday 4/25Native Nations Intertribal
Thursday 4/25Forest Huval Band
Thursday 4/25Jim McCormick
Thursday 4/25Michael Skinkus & Moyuba
Thursday 4/25Kid Simmons’ Local International Allstars
Thursday 4/25Craig Adams & Higher Dimensions of Praise
Thursday 4/25Grayson Brockamp and the New Orleans Wildlife Band
Thursday 4/25Lars Edegran Trio
Thursday 4/25101 Runners
Thursday 4/25Forgotten Souls Brass Band
Thursday 4/25The Wimberly Family Gospel Singers
Thursday 4/25Grayhawk presents Native America Lore & Tales
Thursday 4/25Makueto Groove & Friends
Thursday 4/25Black Mohawk Mardi Gras Indians
Thursday 4/25Young Seminole Hunters Mardi Gras Indians
Thursday 4/25Arthur and Friends Community Choir
Thursday 4/25Devastation SA PC
Thursday 4/25Sisters of Change SA PC
Thursday 4/25Big Dog Brass Band
Thursday 4/25Loyola University Jazz Band
Thursday 4/25David Doucet
Thursday 4/25Arrianne Keelen
Thursday 4/25Chosen Vessels Dance Pac
Thursday 4/25Kat Walker Jazz Band: Scat with Ms. Kat
Thursday 4/25ISL Circus Arts Kids
Thursday 4/25Jeghetto’s Workshop
Thursday 4/25One Mind Brass Band
Thursday 4/25Women of Class SA PC
Thursday 4/25Jazzy Ladies SA PC
Thursday 4/25Young Audiences Performing Arts Showcase
Friday 4/26The Revivalists
Friday 4/26Jimmy Cliff
Friday 4/26The Head and The Heart
Friday 4/26The Robert Cray Band
Friday 4/26Tab Benoit
Friday 4/26The Subdudes
Friday 4/26The Dirty Dozen Brass Band
Friday 4/26Karl Denson’s Tiny Universe
Friday 4/26Terence Blanchard featuring the E-Collective
Friday 4/26Bonerama
Friday 4/26James Andrews & the Crescent City All-Stars
Friday 4/26Foundation of Funk featuring Zigaboo Modeliste and George Porter Jr. with special guests Cyril Neville, Ivan Neville, Tony Hall and Ian Neville
Friday 4/26Lean On Me: José James Celebrates Bill Withers
Friday 4/26Motel Radio
Friday 4/26Charmaine Neville Band
Friday 4/26New Orleans Suspects
Friday 4/26Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers
Friday 4/26Chris Thomas King
Friday 4/26Astral Project
Friday 4/26Kathy Taylor and Favor
Friday 4/26Darlingside Tribute to Danny and Blue Lu Barker featuring Detroit Brooks and Jolynda “Kiki” Chapman
Friday 4/26The Roots of Music Marching Crusaders
Friday 4/26Alvin “Youngblood” Hart’s Muscle Theory
Friday 4/26Steve Riley & the Mamou Playboys
Friday 4/26Le Vent du Nord of Canada
Friday 4/26Ilê Aiyê of Brazil
Friday 4/26PJ Morton
Friday 4/26Shannon Powell: King of Treme & his Traditional Allstar Band featuring Barbara Shorts
Friday 4/26Tim Laughlin
Friday 4/26Brass-A-Holics
Friday 4/26Spencer Bohren & the Whippersnappers
Friday 4/26Jordan Family Tribute featuring Kidd
Friday 4/26Marlon
Friday 4/26Stephanie & Kent Jordan
Friday 4/26Wendell Brunious & the New Orleans All Stars
Friday 4/26Josh Kagler & Harmonistic Praise Crusade
Friday 4/26Big Chief Bird and the Young Hunters Mardi Gras Indians
Friday 4/26Arthur Clayton IV & Anointed For Purpose
Friday 4/26Da Truth Brass Band
Friday 4/26Pride of Zulu of South Africa
Friday 4/26Diassing Kunda of Senegal
Friday 4/26Chouval Bwa Traditionnel of Martinique
Friday 4/26Alexis & the Samurai
Friday 4/26Luke Winslow King
Friday 4/26Roger Lewis and Baritone Bliss
Friday 4/26Keith Frank & the Soileau Zydeco Band
Friday 4/26Louisiana Repertory Jazz Ensemble
Friday 4/26Soul Brass Band
Friday 4/26The Wanting
Friday 4/26Kumasi
Friday 4/26Javier Gutierrez & Vivaz!
Friday 4/2679rs Gang Mardi Gras Indians
Friday 4/26Free Agents Brass Band
Friday 4/26John Lawrence & Ven Pa’ Ca Flamenco Ensemble
Friday 4/26Corey Ledet & His Zydeco Band
Friday 4/26Ladies of Unity LLC
Friday 4/26Big Nine SA & PC
Friday 4/26Zulu SA & PC
Friday 4/26Go Getters SA & PC
Friday 4/26Free Spirit Brass Band
Friday 4/26Wild Mohicans Mardi Gras Indians
Friday 4/26Wild Apaches Mardi Gras Indians
Friday 4/26University of New Orleans Jazz All Stars
Friday 4/26Pastor Tyrone Jefferson
Friday 4/26Jourdan Thibodeaux et les Rôdailleurs
Friday 4/26Golden Sioux Mardi Gras Indians
Friday 4/26Black Seminoles Mardi Gras Indians
Friday 4/26Louis Ford & his New Orleans Flairs
Friday 4/26Yvette Landry
Friday 4/26McDonogh 35 High School Gospel Choir
Friday 4/26McMain’s International Singing Mustangs Choir
Friday 4/26Landry Walker Charter High School Choir
Friday 4/26Jessica Harvey and The Difference
Friday 4/26Santiman and Garifuna Generation
Friday 4/26David & Roselyn
Friday 4/26Deborah Hunt & Maskhunt Motions
Friday 4/26Native Nations Intertribal
Friday 4/26New Wave Brass Band
Friday 4/26We Are One SA & PC
Friday 4/26Keep-n-It Real SA & PC
Friday 4/26Perfect Gentlemen SA PC
Friday 4/26Adella
Friday 4/26Adella the Storyteller and Amber Zu the Conductor
Friday 4/26 KID smART Student Showcase
Saturday 4/27Katy Perry
Saturday 4/27Leon Bridges
Saturday 4/27Logic
Saturday 4/27Hurray for the Riff Raff
Saturday 4/27Boz Scaggs
Saturday 4/27Preservation Hall Jazz Band
Saturday 4/27Better Than Ezra
Saturday 4/27Rebirth Brass Band
Saturday 4/27Curren$y with guest Nesby Phips
Saturday 4/27Maria Muldaur’s Tribute to Blu Lu Barker
Saturday 4/27Gregory Porter
Saturday 4/27Lauren Daigle
Saturday 4/27Naturally 7
Saturday 4/27Sweet Crude
Saturday 4/27Septeto Santiaguero of Cuba. Dobet Gnahoré of Ivory Coast
Saturday 4/27Lil’ Nathan & the Zydeco Big Timers
Saturday 4/27Steve Earle & the Dukes
Saturday 4/27Ricky Dillard & New G
Saturday 4/27Sherman Washington’s Zion Harmonizers
Saturday 4/27Original Pinettes Brass Band
Saturday 4/27Pine Leaf Boys
Saturday 4/27Erica Falls
Saturday 4/27Mr. Sipp ”The Mississippi Blues Child
Saturday 4/27” The New Orleans Piano Professors: Celebrating Professor Longhair, James Booker, Jellyroll Morton, Fats Domino, Allen Toussaint and Dr. John
Saturday 4/27The Cypress Band featuring Warren Storm & Willie Tee
Saturday 4/27Paul Sanchez & the Rolling Road Show
Saturday 4/27Kristin Diable & The City
Saturday 4/27Maggie Koerner
Saturday 4/27Germaine Bazzle
Saturday 4/27Louis Cottrell and Onward Brass Band Remembered featuring Dr. Michael White
Saturday 4/27The Legendary Rocks Of Harmony
Saturday 4/27Lars Edegran‘s New Orleans Ragtime Orchestra
Saturday 4/27Tom McDermott & Evan Christopher
Saturday 4/27Leroy Jones & New Orleans’ Finest
Saturday 4/27Preservation Brass
Saturday 4/27New Hope Baptist Church Mass Choir
Saturday 4/27Robin Barnes – The Songbird of New Orleans
Saturday 4/27Pride of Zulu of South Africa
Saturday 4/27Diassing Kunda of Senegal
Saturday 4/27Chouval Bwa Traditionnel of Martinique
Saturday 4/27Midnite Disturbers
Saturday 4/27Sunpie & the Louisiana Sunspots
Saturday 4/27Caesar Brothers FunkBox
Saturday 4/27Terry & the Zydeco Bad Boys
Saturday 4/27New Orleans Mardi Gras Indian Rhythm Section
Saturday 4/27Sweet Cecilia
Saturday 4/27Aurora Nealand & The Royal Roses
Saturday 4/27High Steppers Brass Band
Saturday 4/27Dumaine St. Gang SA & PC
Saturday 4/27Divine Ladies SA & PC
Saturday 4/27Family Ties SA & PC
Saturday 4/27Native Nations Intertribal
Saturday 4/27Lisa Amos
Saturday 4/27Justin Garner
Saturday 4/27Javier Olondo and AsheSon
Saturday 4/27Blodie’s Jazz Jam
Saturday 4/27Lawrence Sieberth featuirng Fareed Haque
Saturday 4/27Marshland
Saturday 4/27Johnny Sansone
Saturday 4/27Connie and Dwight Fitch with the St. Raymond & St. Leo the Great Choir
Saturday 4/27Young Guardians of the Flame
Saturday 4/27Messy Cookers Jazz Band
Saturday 4/27Frishberg Family Band
Saturday 4/27Watson Memorial Teaching Ministries
Saturday 4/27Semolian Warriors Mardi Gras Indians
Saturday 4/27La Tran-K Band
Saturday 4/27Tonia Scott & the Anointed Voices
Saturday 4/27E’dana & Divinely Destin
Saturday 4/27Johnette Downing and Scott Billington
Saturday 4/27Delgado Community College Jazz Band
Saturday 4/27Tornado Brass Band in memory of Darryl Adams
Saturday 4/27Single Ladies SA & PC
Saturday 4/27Single Men SA & PC
Saturday 4/27New Generation SA & PC
Saturday 4/27Nine Times SA & PC
Saturday 4/27Black Hawk Hunters Mardi Gras Indians
Saturday 4/27Wild Red Flames Mardi Gras Indians
Saturday 4/27DJ Blaza
Saturday 4/27Versailles Lion Dance Team
Saturday 4/27The RRAAMS
Saturday 4/27Grey Seal Puppets.
Sunday 4/28Van Morrison
Sunday 4/28Al Green
Sunday 4/28J Balvin
Sunday 4/28Bonnie Raitt
Sunday 4/28Irma Thomas
Sunday 4/28The O’Jays
Sunday 4/28Ellis Marsalis Family Tribute featuring Wynton, Branford, Delfeayo, and Jason with Ellis Marsalis
Sunday 4/28Jerry Lee Lewis
Sunday 4/28Indigo Girls
Sunday 4/28Tribute to Dave Bartholomew and Fats Domino with special guests Bonnie Raitt, Irma Thomas, Davell Crawford, Jon Cleary, and Al “Lil Fats” Jackson featuring the Fats Domino Orchestra
Sunday 4/28The Rance Allen Group
Sunday 4/28Walter Wolfman Washington & The Roadmasters
Sunday 4/28Deacon John
Sunday 4/28Davell Crawford
Sunday 4/28Royal Teeth
Sunday 4/28The New Orleans Jazz Orchestra’s Tribute to Aretha Franklin
Sunday 4/28Tribute to Louis Prima featuring Louis Prima, Jr., John Boutté, Meschiya Lake, and Wendell Brunious
Sunday 4/28Big Chief Monk Boudreaux & The Golden Eagles
Sunday 4/28Givers
Sunday 4/28Roddie Romero & the Hub City All-Stars
Sunday 4/28Luther Kent & Trickbag
Sunday 4/28Sunpie & the Louisiana Sunspots
Sunday 4/28‘Give the Drummer Some’ featuring Herlin Riley, Shannon Powell, Terence Higgins, and Johnny Vidacovich
Sunday 4/28Mdou Moctar of Niger
Sunday 4/28Dobet Gnahoré of Ivory Coast
Sunday 4/28Ilê Aiyê of Brazil
Sunday 4/28Treme Brass Band
Sunday 4/28Stephanie Jordan Big Band
Sunday 4/28The New Orleans Klezmer All Stars
Sunday 4/28Ed Volker
Sunday 4/28Flow Tribe
Sunday 4/28Naughty Professor
Sunday 4/28Helen Gillet
Sunday 4/28Curley Taylor
Sunday 4/28Cedric Burnside
Sunday 4/28Tribute to Jo “Cool” Davis with Cordell Chambliss & the Gospel All-Star Band featuring Barbara Shorts
Sunday 4/28Charles Moore and more
Sunday 4/28Betty Winn & One A-Chord
Sunday 4/28New Breed Brass Band
Sunday 4/28Maurice “Mobetta” Brown
Sunday 4/28Leo Jackson & the Melody Clouds
Sunday 4/28Da Souljas Brass Band
Sunday 4/28The Creole Jazz Serenaders with Don Vappie
Sunday 4/28The Palm Court Jazz Band featuring Sammy Rimington
Sunday 4/28The Furious Five SA & PC
Sunday 4/28Untouchables SA & PC
Sunday 4/28Young Men Olympia Aid SA & PC
Sunday 4/28Pride of Zulu of South Africa
Sunday 4/28Zulu Gospel Male Ensemble
Sunday 4/28Jambalaya Cajun Band with special guest Johnnie Allan
Sunday 4/28Bamboula 2000
Sunday 4/28Dr. Brice Miller & Mahogany Brass Band
Sunday 4/28Roderick Harper Quartet
Sunday 4/28NOCCA Jazz Ensemble
Sunday 4/28The Circle of Chiefs
Sunday 4/28Boukou Groove
Sunday 4/28Dave Jordan & the NIA
Sunday 4/28The Daiquiri Queens
Sunday 4/28Shining Star Hunters Mardi Gras Indians
Sunday 4/28Young Brave Hunters Mardi Gras Indians
Sunday 4/28Chouval Bwa Traditionnel of Martinique
Sunday 4/28Glenn Hartman and the Earthtones
Sunday 4/28Val & Love Alive Choir
Sunday 4/28Driskill Mountain Boys
Sunday 4/28Topsy Chapman & Solid Harmony
Sunday 4/28Frog and Henry
Sunday 4/28Anaïs St. John presents Lulu White Queen of Storyville
Sunday 4/28Ashe Cultural Arts Center Kuumba Institute
Sunday 4/28Pastor Terry Gullage and Kingdom Sound
Sunday 4/28Washboard Leo Thomas
Sunday 4/28Pastor Mitchell J. Stevens
Sunday 4/28New Orleans Dance Collective
Sunday 4/28Native Nations Intertribal
Sunday 4/28Big 6 Brass Band
Sunday 4/28Uptown Swingers SA & PC
Sunday 4/28First Division SA & PC
Sunday 4/28New Look SA & PC
Sunday 4/28Big Steppers SA & PC
Sunday 4/28Big Chief Joseph Boudreaux
Sunday 4/28Jr. & the Young Eagles Mardi Gras Indians
Sunday 4/28Uptown Warriors Mardi Gras Indians
Sunday 4/28David Gonzalez
Sunday 4/28Mesner Puppet Theater
Thursday 5/2The Rolling Stones
Thursday 5/2Tom Jones
Thursday 5/2Ziggy Marley
Thursday 5/2Mavis Staples
Thursday 5/2Ivan Neville’s Dumpstaphunk
Thursday 5/2Rita Coolidge
Thursday 5/2Big Sam’s Funky Nation
Thursday 5/2Samantha Fish
Thursday 5/2Anders Osborne
Thursday 5/2Northern Cree of Canada
Thursday 5/2Cowboy Mouth
Thursday 5/2Regina Carter’s Southern Comfort
Thursday 5/2Creole String Beans
Thursday 5/2Nicholas Payton and The Light Beings
Thursday 5/2Eric Lindell
Thursday 5/2The Rising Stars Fife & Drum Band
Thursday 5/23L Ifèdé of Benin
Thursday 5/2Glen David Andrews
Thursday 5/2Marc Broussard
Thursday 5/2Banu Gibson
Thursday 5/2Geno Delafose & French Rockin’ Boogie
Thursday 5/2Tin Men
Thursday 5/2Bruce Daigrepont Cajun Band
Thursday 5/2Tonya Boyd-Cannon
Thursday 5/2The New Orleans Guitar Masters featuring John Rankin, Jimmy Robinson, and Cranston Clements
Thursday 5/2Dwight James & The Royals
Thursday 5/2Bryan Lee Six String Therapy
Thursday 5/2Pocket Aces Brass Band
Thursday 5/2Mark Braud’s New Orleans Jazz Giants
Thursday 5/2Alex McMurray
Thursday 5/2Billy Iuso & Restless Natives
Thursday 5/2Big Chief Charles & the White Cloud Hunters
Thursday 5/2Clive Wilson’s New Orleans Serenaders
Thursday 5/2Sons of Jazz Brass Band
Thursday 5/2The Pfister Sisters
Thursday 5/2Clay Parker and Jodi James
Thursday 5/2Audrey Ferguson & The Voices of Distinction
Thursday 5/2Lyle Henderson & Emmanu-EL
Thursday 5/2Julio y Cesar Band
Thursday 5/2The Chosen Ones Brass Band
Thursday 5/2Men Buckjumpers and Revolution Social Aid & Pleasure Clubs
Thursday 5/2Brandon Moreau & Cajungrass
Thursday 5/2Black Magic Drumline
Thursday 5/2The Jones Sisters
Thursday 5/2Isabel Davis
Thursday 5/2Sporty’s Brass Band
Thursday 5/2VIP Ladies and Original Four Social Aid & Pleasure Clubs
Thursday 5/2Pastor Jai Reed
Thursday 5/2Crescent by Choice
Thursday 5/2Cheyenne Mardi Gras Indians
Thursday 5/2Chouval Bwa Traditionnel of Martinique
Friday 5/3Chris Stapleton
Friday 5/3Gladys Knight
Friday 5/3Gary Clark Jr.
Friday 5/3Los Lobos
Friday 5/3Kamasi Washington
Friday 5/3Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers
Friday 5/3Ani DiFranco
Friday 5/3Sonny Landreth
Friday 5/3Wayne Toups
Friday 5/3North Mississippi Allstars
Friday 5/3Cécile McLorin Salvant
Friday 5/3Leo Nocentelli
Friday 5/3Bobby Jones & The Nashville Super Choir
Friday 5/3Batiste Brothers
Friday 5/3Lost Bayou Ramblers
Friday 5/3The Bahamas Revue Band
Friday 5/3Crocodile Gumboot Dancers of South Africa
Friday 5/3Voice of the Wetlands All-Stars
Friday 5/3Shamarr Allen & the Underdawgs
Friday 5/3Big Chief Donald Harrison Jr.
Friday 5/3Matthew Whitaker Trio
Friday 5/3Honey Island Swamp Band
Friday 5/3John Mooney & Bluesiana
Friday 5/3Leyla McCalla
Friday 5/3Nathan & the Zydeco Cha Chas
Friday 5/3Tribute to the Humphrey Brothers and Eureka Brass Band featuring Mark Braud
Friday 5/3Jarekus Singleton
Friday 5/3Ernie Vincent & the Top Notes
Friday 5/3The Iguanas
Friday 5/3The Bahamas Junkanoos
Friday 5/33L Ifèdé of Benin
Friday 5/3Northern Cree of Canada
Friday 5/3Trumpet Mafia
Friday 5/3Herbert McCarver & The Pin Stripe Brass Band
Friday 5/3Papa Mali & Friends
Friday 5/3The Rising Stars Fife & Drum Band
Friday 5/3Chris Smither
Friday 5/3Hot Club of New Orleans
Friday 5/3Evangelist Jackie Tolbert & The Gospel Ensemble
Friday 5/3Gregg Stafford’s Jazz Hounds
Friday 5/3Cha Wa
Friday 5/3Jermaine Hawkins and The Harvey Spirituals
Friday 5/3James Rivers Movement
Friday 5/3The Deslondes
Friday 5/3Baby Boyz Brass Band
Friday 5/3Michot’s Melody Makers
Friday 5/3Jamil Sharif
Friday 5/3The Iceman Special
Friday 5/3Cedric Watson et Bijou Creole
Friday 5/3T’Monde
Friday 5/3Tommy Sancton’s New Orleans Legacy Band
Friday 5/3St. Joseph the Worker Music Ministry
Friday 5/3Comanche Hunters Mardi Gras Indians
Friday 5/3John Mahoney Big Band
Friday 5/3Patrice Fisher & Arpa with special guests from Brazil
Friday 5/3Keith Burnstein’s Kettle Black
Friday 5/3Grupo Sensacion NOLA
Friday 5/3Ingrid Lucia
Friday 5/3Jackson Square Allstar Brass Band
Friday 5/3Scene Boosters
Friday 5/3Lady’s & Men Rollers
Friday 5/3Sudan Social Aid & Pleasure Clubs
Friday 5/3Andrew Hall’s Society Brass Band
Friday 5/3Mount Hermon Baptist Church Praise Delegation Choir
Friday 5/3Tipitina’s Interns under the direction of Donald Harrison Jr.
Friday 5/3The Swing Setters
Friday 5/3Chouval Bwa Traditionnel of Martinique
Friday 5/3Big Chief Keith Goodman & the Flaming Arrows Mardi Gras Indians
Friday 5/3Erik McAllister
Friday 5/3The City of Love Music & Worship Arts Choir
Friday 5/37th Ward Creole Hunters and Golden Comanche Mardi Gras Indians
Friday 5/3Dancing Grounds Elite Feet Dance Krewe & Youth Company
Friday 5/3Joel Jones & 3MC
Friday 5/3The Showers
Friday 5/3New Generation Brass Band
Friday 5/3Men of Class and Original Big 7 Social Aid & Pleasure Clubs
Friday 5/3Kehoe France Choir
Friday 5/3McMain Talented in Theatre Troupe
Friday 5/3New Orleans Council on Aging Community Choir
Friday 5/3Theatre on Tap
Saturday 5/4Dave Matthews Band
Saturday 5/4Pitbull
Saturday 5/4Aaron Neville
Saturday 5/4Galactic
Saturday 5/4Tank and The Bangas
Saturday 5/4Big Freedia
Saturday 5/4Jupiter & Okwess of the Democratic Republic of the Congo
Saturday 5/4The Soul Rebels
Saturday 5/4Jonathan Butler and Gerald Albright
Saturday 5/4Shirley Caesar
Saturday 5/4Hot 8 Brass Band
Saturday 5/4Amanda Shaw
Saturday 5/4Marcia Ball
Saturday 5/4The New Orleans Classic R&B Legends featuring The Dixie Cups, Wanda Rouzan, Clarence “Frogman” Henry, and Al “Carnival Time” Johnson
Saturday 5/4Bobby Cure & the Poppa Stoppas
Saturday 5/4Chris Owens
Saturday 5/4The Kings of Zydeco: A Tribute to Clifton Chenier and Buckwheat Zydeco featuring C.J. Chenier, Nathan Williams, and the Ils Sont Partis Band
Saturday 5/4The Savoy Music Center Saturday Morning Jam
Saturday 5/4Tribute to Pete Fountain and Al Hirt featuring Tim Laughlin, Wendell Brunious, Ronnie Kole, and Doyle Cooper
Saturday 5/4The Earls of Leicester presented by Jerry Douglas
Saturday 5/4Kenny Neal with guest Henry Gray
Saturday 5/4Joe Krown Trio featuring Walter Wolfman Washington
Saturday 5/4The War and Treaty
Saturday 5/4John “Papa” Gros
Saturday 5/4Boukman Eksperyans of Haiti
Saturday 5/4Judith Owen
Saturday 5/4Alfredo Rodriguez and Pedrito Martinez
Saturday 5/4Jeremy Davenport
Saturday 5/4Leah Chase
Saturday 5/4Orange Kellin’s New Orleans DeLuxe Orchestra
Saturday 5/4Gregg Stafford & his Young Tuxedo Jazz Band
Saturday 5/4Crocodile Gumboot Dancers of South Africa
Saturday 5/4Storyville Stompers Brass Band
Saturday 5/4Mo’ Fess
Saturday 5/4New Birth Brass Band
Saturday 5/4Chubby Carrier & The Bayou Swamp Band
Saturday 5/4Northern Cree of Canada
Saturday 5/4The Johnson Extension
Saturday 5/4Andrew Duhon
Saturday 5/4Jesse McBride Big Band
Saturday 5/4New Orleans Spiritualettes
Saturday 5/4The Gathering of Chiefs: Walter Cook & The Creole Wild West Mardi Gras Indians with Family and Friends
Saturday 5/4George French & the New Orleans Storyville Jazz Band
Saturday 5/4Troy Turner
Saturday 5/4Panorama Jazz Band
Saturday 5/421st Century Brass Band
Saturday 5/4Undefeated Divas & Gents
Saturday 5/4Original Pigeon Town Steppers
Saturday 5/4Lady Jetsetters Social Aid & Pleasure Clubs
Saturday 5/4Big Chief Juan & Jockimo’s Groove
Saturday 5/4Higher Heights Reggae
Saturday 5/4The Rayo Brothers
Saturday 5/4TBC Brass Band
Saturday 5/4The Bahamas Junkanoos
Saturday 5/43L Ifèdé of Benin
Saturday 5/4Mid-City Aces
Saturday 5/4Northside Skull & Bone Gang
Saturday 5/4Jermaine Landrum & the Abundant Praise Revival Choir
Saturday 5/4On the Levee Jazz Band
Saturday 5/4Rick Trolsen’s Neslorchestra
Saturday 5/4Chouval Bwa Traditionnel of Martinique
Saturday 5/4Christian Unity Baptist Church Youth Development Choir
Saturday 5/4The Gospel Inspirations of Boutte
Saturday 5/4Voices of Peter Claver
Saturday 5/4Kim Che’re
Saturday 5/4Lane Mack & the Balladeers
Saturday 5/4Clovis Crawfish & the All-Star Bayou Band
Saturday 5/4Square Dance NOLA with The Bayou Clogger String Band
Saturday 5/4Archdiocese of New Orleans Gospel Choir
Saturday 5/4OperaCréole
Saturday 5/4Southern University Baton Rouge Jazzy Jags
Saturday 5/4Young Fellaz Brass Band
Saturday 5/4Westbank Steppers
Saturday 5/4Original Nine Times Ladies
Saturday 5/4Valley of Silent Men Social Aid & Pleasure Clubs
Saturday 5/4Miss Pussycat
Saturday 5/49th Ward Black Hatchet and Wild Squatoulas Mardi Gras Indians
Saturday 5/4Stephen Foster’s Foster Family Music Program.
Sunday 5/5Jimmy Buffett & the Coral Reefer Band
Sunday 5/5Trombone Shorty & Orleans Avenue with Nevilles
Sunday 5/5John Fogerty
Sunday 5/5Chaka Khan
Sunday 5/5Herbie Hancock
Sunday 5/5Maze featuring Frankie Beverly
Sunday 5/5Little Feat
Sunday 5/5Buddy Guy
Sunday 5/5The Radiators
Sunday 5/5The Mavericks
Sunday 5/5The Gospel Soul of Irma Thomas
Sunday 5/5Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen
Sunday 5/5John Hammond
Sunday 5/5The Anointed Jackson Sisters
Sunday 5/5Cyril Neville’s Swamp Funk
Sunday 5/5Kermit Ruffins’ Tribute to Louis Armstrong
Sunday 5/5Tribute to Allen Toussaint with the Allen Toussaint Orchestra and special guests
Sunday 5/5Jupiter & Okwess of the Democratic Republic of the Congo
Sunday 5/5George Porter Jr. & Runnin’ Pardners
Sunday 5/5John Boutté
Sunday 5/5Dr. Michael White & the Original Liberty Jazz Band with guest Thais Clark
Sunday 5/5Lil’ Buck Sinegal Blues Band with special guest Ironing Board Sam
Sunday 5/5Boukman Eksperyans of Haiti
Sunday 5/5Delfeayo Marsalis & the Uptown Jazz Orchestra
Sunday 5/5Terrance Simien & the Zydeco Experience
Sunday 5/5Fairview Brass Band Reunion
Sunday 5/5Savoy Family Cajun Band
Sunday 5/5C.J. Chenier & the Red Hot Louisiana Band
Sunday 5/5Tribute to Raymond Myles featuring The RAMS with guest Davell Crawford
Sunday 5/5Little Freddie King Blues Band
Sunday 5/5Stooges Brass Band
Sunday 5/5Mariachi Jalisco
Sunday 5/5Bobby Lounge
Sunday 5/5Roi “Chip” Anthony and Jeff Floyd
Sunday 5/5Carsie Blanton
Sunday 5/5The Electrifying Crown Seekers
Sunday 5/550th Anniversary Celebration of Gospel Soul Children with special guests
Sunday 5/5Tribute to Alvin Batiste with Herman Jackson and Friends
Sunday 5/5Yvette Landry & The Jukes
Sunday 5/5The Magnolia Sisters
Sunday 5/5Brother Tyrone & the Mindbenders
Sunday 5/5Big Chief Bo Dollis
Sunday 5/5Jr. & the Wild Magnolias
Sunday 5/5Crocodile Gumboot Dancers of South Africa
Sunday 5/5Tribute to GG Shinn featuring Gregg Martinez & the Delta Kings with TK Hulin and Charlene Howard
Sunday 5/5A Tribute to Aldus Roger featuring Jimmy Breaux
Sunday 5/5Johnny Sonnier & the New Lafayette Playboys
Sunday 5/5The Boudreaux Family Celebrates Big Chief Monk Boudreaux
Sunday 5/5Northern Cree of Canada
Sunday 5/5Caroline Jones
Sunday 5/5Alexey Marti & Urban Minds
Sunday 5/5Doreen’s Jazz New Orleans
Sunday 5/5New Leviathan Oriental Fox-Trot Orchestra
Sunday 5/5Paulin Brothers Brass Band
Sunday 5/5Sisters of Unity Social Aid & Pleasure Club
Sunday 5/5Hardhead Hunters Mardi Gras Indians
Sunday 5/5Real Love
Sunday 5/5Jonté Landrum
Sunday 5/5DJ Captain Charles
Sunday 5/5Treces del Sur
Sunday 5/5Hazel & the Delta Ramblers
Sunday 5/59th Ward Hunters
Sunday 5/5Young Maasai Hunters
Sunday 5/5Algiers Warriors Mardi Gras Indians
Sunday 5/5Aucoin Family Cajun Band
Sunday 5/5Culu Children’s Traditional African Dance Company with Stilt Walker
Sunday 5/5Lilli Lewis
Sunday 5/5Young Pinstripe Brass Band
Sunday 5/5Tyronne Foster & the Arc Singers
Sunday 5/5Curtis Pierre and The Samba Kids
Sunday 5/5The Don “Moose” Jamison Heritage School of Music Band
Sunday 5/5The Dynamic Smooth Family Gospel Singers
Sunday 5/5The Bester Gospel Singers
Sunday 5/5Da Knockaz Brass Band
Sunday 5/5Original New Orleans Lady Buckjumpers
Sunday 5/5Prince of Wales
Sunday 5/5Good Fellas Social Aid & Pleasure Clubs
Sunday 5/5Ben E. Hunter
Sunday 5/5Seminoles Mardi Gras Indians
Sunday 5/5Real Untouchable Brass Band
Sunday 5/5Ole & Nu Style Fellas and Original C.T.C. Steppers
Sunday 5/5Xavier University Jazz Ensemble
Sunday 5/5Rising Dragon Lion Dance Team
Sunday 5/5Judy Stock
Sunday 5/5Kai Knight’s Silhouette Dance Ensemble
Sunday 5/5Chouval Bwa Traditionnel of Martinique.

 

Thursday April 25:

Earth, Wind & Fire – Alanis Morissette – The Doobie Brothers – Ciara – Taj Mahal & the Phantom Blues Band – Boyfriend; The New Orleans Female Hip Hop Experience featuring Mia X –  Ghetto Twins –  3D Natee –  Keedy Black – Briki Fa President –  DJ Westbank Red and Downtown Leslie Brown –  Amy Helm –  BeauSoleil avec Michael Doucet –  The Django Festival Allstars – Rev. John Wilkin –  Rockin’ Dopsie, Jr. And The Zydeco Twisters –  Meschiya Lake and The Little Big Horns –  James Carter Organ Trio –  Jason Marsalis –  Darcy Malone & the Tangle –  Pride of Zulu of South Africa –  Diassing Kunda of Senegal –  Chouval Bwa Traditionnel of Martinique –  Gerald French & the Original Tuxedo Jazz Band –  Kinfolk Brass Band –  The Milk Carton Kids –  Goldman Thibodeaux & the Lawtell Playboys –  Toronzo Cannon – Jekalyn Carr –  Ragtime to Jellyroll with Lars Edegran –  Gal Holiday and the Honky Tonk Revue –  The Revelers –  Mia Borders –  Shades of Praise –  Rumba Buena –  New Orleans Cottonmouth Kings –  Joey Stylez –  Cynthia Girtley’s Tribute to Mahalia Jackson – Franklin Avenue Music Ministry  –  Charlie Gabriel and Friends –  Russell Batiste & Friends  –  Nigel Hall – Jeffery Broussard & The Creole Cowboys – Jonathon Long –  Bill Summers & Jazalsa –  Papo y Son Mandao –  Fi Yi Yi & the Mandingo Warriors – The Speakerbox Experiment – Balfa Toujours – New Orleans Swamp Donkeys Traditional Jazz Band – Smitty Dee’s Brass Band – Sasha Masakowski & Art Market – Lulu & the Broadsides featuring Dayna Kurtz – Mainline – J. Monque’D Blues Revue – Jolynda “Kiki” Chapman – Tom Leggett Band – Native Nations Intertribal – Forest Huval Band – Jim McCormick – Michael Skinkus & Moyuba – Kid Simmons’ Local International Allstars – Craig Adams & Higher Dimensions of Praise – Grayson Brockamp and the New Orleans Wildlife Band – Lars Edegran Trio – 101 Runners – Forgotten Souls Brass Band – The Wimberly Family Gospel Singers – Grayhawk presents Native America Lore & Tales – Makueto Groove & Friends – Black Mohawk Mardi Gras Indians – Young Seminole Hunters Mardi Gras Indians – Arthur and Friends Community Choir – Devastation SA PC – Sisters of Change SA PC – Big Dog Brass Band – Loyola University Jazz Band – David Doucet – Arrianne Keelen – Chosen Vessels Dance Pac – Kat Walker Jazz Band: Scat with Ms. Kat – ISL Circus Arts Kids – Jeghetto’s Workshop – One Mind Brass Band – Women of Class SA PC – Jazzy Ladies SA PC – Young Audiences Performing Arts Showcase.

 

 

Friday, April 26

Santana, The Revivalists, Jimmy Cliff, The Head and The Heart, The Robert Cray Band, Tab Benoit, The Subdudes, The Dirty Dozen Brass Band, Karl Denson’s Tiny Universe, Terence Blanchard featuring the E-Collective, Bonerama, James Andrews & the Crescent City All-Stars, Foundation of Funk featuring Zigaboo Modeliste and George Porter, Jr. with special guests Cyril Neville, Ivan Neville, Tony Hall and Ian Neville, Lean On Me: José James Celebrates Bill Withers, Motel Radio, Charmaine Neville Band, New Orleans Suspects, Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers, Chris Thomas King, Astral Project, Kathy Taylor and Favor, Darlingside Tribute to Danny and Blue Lu Barker featuring Detroit Brooks and Jolynda “Kiki” Chapman, The Roots of Music Marching Crusaders, Alvin “Youngblood” Hart’s Muscle Theory, Steve Riley & the Mamou Playboys, Le Vent du Nord of Canada, Ilê Aiyê of Brazil, PJ Morton, Shannon Powell: King of Treme & his Traditional Allstar Band featuring Barbara Shorts, Tim Laughlin, Brass-A-Holics, Spencer Bohren & the Whippersnappers, Jordan Family Tribute featuring Kidd, Marlon, Stephanie & Kent Jordan; Wendell Brunious & the New Orleans All Stars, Mem Shannon & the Membership, Josh Kagler & Harmonistic Praise Crusade, Big Chief Bird and the Young Hunters Mardi Gras Indians, Arthur Clayton IV & Anointed For Purpose, Da Truth Brass Band, Pride of Zulu of South Africa, Diassing Kunda of Senegal, Chouval Bwa Traditionnel of Martinique, Alexis & the Samurai, Luke Winslow King, Roger Lewis and Baritone Bliss, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Louisiana Repertory Jazz Ensemble, Soul Brass Band, The Wanting, Kumasi, Javier Gutierrez & Vivaz!, 79rs Gang Mardi Gras Indians, Free Agents Brass Band, John Lawrence & Ven Pa’ Ca Flamenco Ensemble, Corey Ledet & His Zydeco Band, Ladies of Unity LLC, Big Nine SA & PC, Zulu SA & PC, Go Getters SA & PC, Free Spirit Brass Band, Wild Mohicans Mardi Gras Indians, Wild Apaches Mardi Gras Indians, University of New Orleans Jazz All Stars, Pastor Tyrone Jefferson, Jourdan Thibodeaux et les Rôdailleurs, Golden Sioux Mardi Gras Indians, Black Seminoles Mardi Gras Indians, Louis Ford & his New Orleans Flairs, Yvette Landry, McDonogh 35 High School Gospel Choir, McMain’s International Singing Mustangs Choir, Landry Walker Charter High School Choir, Jessica Harvey and The Difference, Santiman and Garifuna Generation, David & Roselyn, Deborah Hunt & Maskhunt Motions, Native Nations Intertribal, New Wave Brass Band, We Are One SA & PC, Keep-n-It Real SA & PC, Perfect Gentlemen SA PC, Adella, Adella the Storyteller and Amber Zu the Conductor, and KID smART Student Showcase.

 

Saturday, April 27

Katy Perry, Leon Bridges, Logic, Hurray for the Riff Raff, Boz Scaggs, Preservation Hall Jazz Band, Better Than Ezra, Rebirth Brass Band, Curren$y with guest Nesby Phips, Maria Muldaur’s Tribute to Blu Lu Barker, Gregory Porter, Lauren Daigle, Naturally 7, Sweet Crude, Septeto Santiaguero of Cuba. Dobet Gnahoré of Ivory Coast, Lil’ Nathan & the Zydeco Big Timers, Steve Earle & the Dukes, Ricky Dillard & New G, Sherman Washington’s Zion Harmonizers, Original Pinettes Brass Band, Pine Leaf Boys, Erica Falls, Mr. Sipp ”The Mississippi Blues Child,” The New Orleans Piano Professors: Celebrating Professor Longhair, James Booker, Jellyroll Morton, Fats Domino, Allen Toussaint, and Dr. John, The Cypress Band featuring Warren Storm & Willie Tee, Paul Sanchez & the Rolling Road Show, Kristin Diable & The City, Maggie Koerner, Germaine Bazzle, Louis Cottrell and Onward Brass Band Remembered featuring Dr. Michael White, The Legendary Rocks Of Harmony, Lars Edegran‘s New Orleans Ragtime Orchestra, Tom McDermott & Evan Christopher, Leroy Jones & New Orleans’ Finest, Preservation Brass, New Hope Baptist Church Mass Choir, Robin Barnes – The Songbird of New Orleans, Pride of Zulu of South Africa, Diassing Kunda of Senegal, Chouval Bwa Traditionnel of Martinique, Midnite Disturbers, Sunpie & the Louisiana Sunspots, Caesar Brothers FunkBox, Terry & the Zydeco Bad Boys, New Orleans Mardi Gras Indian Rhythm Section, Sweet Cecilia, Aurora Nealand & The Royal Roses, High Steppers Brass Band, Dumaine St. Gang SA & PC, Divine Ladies SA & PC, Family Ties SA & PC, Native Nations Intertribal, Lisa Amos, Justin Garner, Javier Olondo and AsheSon, Blodie’s Jazz Jam, Lawrence Sieberth featuirng Fareed Haque, Marshland, Johnny Sansone, Connie and Dwight Fitch with the St. Raymond & St. Leo the Great Choir, Young Guardians of the Flame, Messy Cookers Jazz Band, Frishberg Family Band, Watson Memorial Teaching Ministries, Semolian Warriors Mardi Gras Indians, La Tran-K Band, Tonia Scott & the Anointed Voices, E’dana & Divinely Destin, Johnette Downing and Scott Billington, Delgado Community College Jazz Band, Tornado Brass Band in memory of Darryl Adams, Single Ladies SA & PC, Single Men SA & PC, New Generation SA & PC, Nine Times SA & PC, Black Hawk Hunters Mardi Gras Indians, Wild Red Flames Mardi Gras Indians, DJ Blaza, Versailles Lion Dance Team, The RRAAMS, and Grey Seal Puppets.

Sunday, April 28

Van Morrison, Al Green, J Balvin, Bonnie Raitt, Irma Thomas, The O’Jays, Ellis Marsalis Family Tribute featuring Wynton, Branford, Delfeayo, and Jason with Ellis Marsalis; Jerry Lee Lewis, Indigo Girls; Tribute to Dave Bartholomew and Fats Domino with special guests Bonnie Raitt, Irma Thomas, Davell Crawford, Jon Cleary, and Al “Lil Fats” Jackson featuring the Fats Domino Orchestra; The Rance Allen Group, Walter Wolfman Washington & The Roadmasters, Deacon John, Davell Crawford, Royal Teeth, The New Orleans Jazz Orchestra’s Tribute to Aretha Franklin, Tribute to Louis Prima featuring Louis Prima, Jr., John Boutté, Meschiya Lake, and Wendell Brunious, Big Chief Monk Boudreaux & The Golden Eagles, Givers, Roddie Romero & the Hub City All-Stars, Luther Kent & Trickbag, Sunpie & the Louisiana Sunspots. ‘Give the Drummer Some’ featuring Herlin Riley, Shannon Powell, Terence Higgins, and Johnny Vidacovich, Mdou Moctar of Niger, Dobet Gnahoré of Ivory Coast, Ilê Aiyê of Brazil, Treme Brass Band, Stephanie Jordan Big Band, The New Orleans Klezmer All Stars, Ed Volker, Flow Tribe. Helen Gillet, Naughty Professor, Curley Taylor, Cedric Burnside, Tribute to Jo “Cool” Davis with Cordell Chambliss & the Gospel All-Star Band featuring Barbara Shorts, Charles Moore and more, Betty Winn & One A-Chord, New Breed Brass Band, Maurice “Mobetta” Brown, Leo Jackson & the Melody Clouds, Da Souljas Brass Band, The Creole Jazz Serenaders with Don Vappie, The Palm Court Jazz Band featuring Sammy Rimington, The Furious Five SA & PC, Untouchables SA & PC, Young Men Olympia Aid SA & PC, Pride of Zulu of South Africa, Zulu Gospel Male Ensemble, Jambalaya Cajun Band with special guest Johnnie Allan, Bamboula 2000, Dr. Brice Miller & Mahogany Brass Band, Roderick Harper Quartet, NOCCA Jazz Ensemble, The Circle of Chiefs, Boukou Groove, Dave Jordan & the NIA, The Daiquiri Queens, Shining Star Hunters Mardi Gras Indians, Young Brave Hunters Mardi Gras Indians, Chouval Bwa Traditionnel of Martinique, Glenn Hartman and the Earthtones, Val & Love Alive Choir, Driskill Mountain Boys, Topsy Chapman & Solid Harmony, Frog and Henry, Anaïs St. John presents Lulu White Queen of Storyville, Ashe Cultural Arts Center Kuumba Institute, Pastor Terry Gullage and Kingdom Sound, Washboard Leo Thomas, Pastor Mitchell J. Stevens, New Orleans Dance Collective, Native Nations Intertribal, Big 6 Brass Band, Uptown Swingers SA & PC, First Division SA & PC, New Look SA & PC, Big Steppers SA & PC, Big Chief Joseph Boudreaux, Jr. & the Young Eagles Mardi Gras Indians, Uptown Warriors Mardi Gras Indians, David Gonzalez, and Mesner Puppet Theater.

Thursday, May 2

 The Rolling Stones, Tom Jones, Ziggy Marley, Mavis Staples, Ivan Neville’s Dumpstaphunk, Rita Coolidge, Big Sam’s Funky Nation, Samantha Fish, Anders Osborne, Northern Cree of Canada, Cowboy Mouth, Regina Carter’s Southern Comfort, Creole String Beans, Nicholas Payton and The Light Beings, Eric Lindell, The Rising Stars Fife & Drum Band, 3L Ifèdé of Benin, Glen David Andrews, Marc Broussard, Banu Gibson, Geno Delafose & French Rockin’ Boogie, Tin Men, Bruce Daigrepont Cajun Band, Tonya Boyd-Cannon, The New Orleans Guitar Masters featuring John Rankin, Jimmy Robinson, and Cranston Clements, Dwight James & The Royals, Bryan Lee Six String Therapy, Pocket Aces Brass Band, Mark Braud’s New Orleans Jazz Giants, Alex McMurray, Billy Iuso & Restless Natives, Big Chief Charles & the White Cloud Hunters, Clive Wilson’s New Orleans Serenaders, Sons of Jazz Brass Band, The Pfister Sisters, Clay Parker and Jodi James, Audrey Ferguson & The Voices of Distinction, Lyle Henderson & Emmanu-EL, Julio y Cesar Band, The Chosen Ones Brass Band, Men Buckjumpers and Revolution Social Aid & Pleasure Clubs, Brandon Moreau & Cajungrass, Black Magic Drumline, The Jones Sisters, Isabel Davis, Sporty’s Brass Band, VIP Ladies and Original Four Social Aid & Pleasure Clubs, Pastor Jai Reed, Crescent by Choice, Cheyenne Mardi Gras Indians, and Chouval Bwa Traditionnel of Martinique.

Friday, May 3

Chris Stapleton, Gladys Knight, Gary Clark Jr., Los Lobos, Kamasi Washington, Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers, Ani DiFranco, Sonny Landreth, Wayne Toups, North Mississippi Allstars, Cécile McLorin Salvant, Leo Nocentelli, Bobby Jones & The Nashville Super Choir, Batiste Brothers, Lost Bayou Ramblers, The Bahamas Revue Band, Crocodile Gumboot Dancers of South Africa, Voice of the Wetlands All-Stars, Shamarr Allen & the Underdawgs, Big Chief Donald Harrison, Jr., Matthew Whitaker Trio, Honey Island Swamp Band, John Mooney & Bluesiana, Leyla McCalla, Nathan & the Zydeco Cha Chas, Tribute to the Humphrey Brothers and Eureka Brass Band featuring Mark Braud, Jarekus Singleton, Ernie Vincent & the Top Notes, The Iguanas, The Bahamas Junkanoos, 3L Ifèdé of Benin, Northern Cree of Canada, Trumpet Mafia, Herbert McCarver & The Pin Stripe Brass Band, Papa Mali & Friends, The Rising Stars Fife & Drum Band, Chris Smither, Hot Club of New Orleans, Evangelist Jackie Tolbert & The Gospel Ensemble, Gregg Stafford’s Jazz Hounds, Cha Wa, Jermaine Hawkins and The Harvey Spirituals, James Rivers Movement, The Deslondes, Baby Boyz Brass Band, Michot’s Melody Makers, Jamil Sharif, The Iceman Special, Cedric Watson et Bijou Creole, T’Monde, Tommy Sancton’s New Orleans Legacy Band, St. Joseph the Worker Music Ministry, Comanche Hunters Mardi Gras Indians, John Mahoney Big Band, Patrice Fisher & Arpa with special guests from Brazil, Keith Burnstein’s Kettle Black, Grupo Sensacion NOLA, Ingrid Lucia, Jackson Square Allstar Brass Band, Scene Boosters, Lady’s & Men Rollers, and Sudan Social Aid & Pleasure Clubs, Andrew Hall’s Society Brass Band, Mount Hermon Baptist Church Praise Delegation Choir, Tipitina’s Interns under the direction of Donald Harrison, Jr., The Swing Setters, Chouval Bwa Traditionnel of Martinique, Big Chief Keith Goodman & the Flaming Arrows Mardi Gras Indians, Erik McAllister, The City of Love Music & Worship Arts Choir, 7th Ward Creole Hunters and Golden Comanche Mardi Gras Indians, Dancing Grounds Elite Feet Dance Krewe & Youth Company, Joel Jones & 3MC, The Showers, New Generation Brass Band, Men of Class and Original Big 7 Social Aid & Pleasure Clubs, Kehoe France Choir, McMain Talented in Theatre Troupe, New Orleans Council on Aging Community Choir, and Theatre on Tap.

Saturday, May 4

Dave Matthews Band, Pitbull, Aaron Neville, Galactic, Tank and The Bangas, Big Freedia, Jupiter & Okwess of the Democratic Republic of the Congo, The Soul Rebels, Jonathan Butler and Gerald Albright, Shirley Caesar, Hot 8 Brass Band, Amanda Shaw, Marcia Ball, The New Orleans Classic R&B Legends featuring The Dixie Cups, Wanda Rouzan, Clarence “Frogman” Henry, and Al “Carnival Time” Johnson with Bobby Cure & the Poppa Stoppas, Chris Owens, The Kings of Zydeco: A Tribute to Clifton Chenier and Buckwheat Zydeco featuring C.J. Chenier, Nathan Williams, and the Ils Sont Partis Band, The Savoy Music Center Saturday Morning Jam, Tribute to Pete Fountain and Al Hirt featuring Tim Laughlin, Wendell Brunious, Ronnie Kole, and Doyle Cooper, The Earls of Leicester presented by Jerry Douglas, Kenny Neal with guest Henry Gray, Joe Krown Trio featuring Walter Wolfman Washington, The War and Treaty, John “Papa” Gros, Boukman Eksperyans of Haiti, Judith Owen, Alfredo Rodriguez and Pedrito Martinez, Jeremy Davenport, Leah Chase, Orange Kellin’s New Orleans DeLuxe Orchestra, Gregg Stafford & his Young Tuxedo Jazz Band, Crocodile Gumboot Dancers of South Africa, Storyville Stompers Brass Band, Mo’ Fess, New Birth Brass Band, Chubby Carrier & The Bayou Swamp Band, Northern Cree of Canada, The Johnson Extension, Andrew Duhon, Jesse McBride Big Band, New Orleans Spiritualettes, The Gathering of Chiefs: Walter Cook & The Creole Wild West Mardi Gras Indians with Family and Friends, George French & the New Orleans Storyville Jazz Band, Troy Turner, Panorama Jazz Band, 21st Century Brass Band, Undefeated Divas & Gents, Original Pigeon Town Steppers, and Lady Jetsetters Social Aid & Pleasure Clubs, Big Chief Juan & Jockimo’s Groove, Higher Heights Reggae, The Rayo Brothers, TBC Brass Band, The Bahamas Junkanoos, 3L Ifèdé of Benin, Mid-City Aces, Northside Skull & Bone Gang, Jermaine Landrum & the Abundant Praise Revival Choir, On the Levee Jazz Band, Rick Trolsen’s Neslorchestra, Chouval Bwa Traditionnel of Martinique, Christian Unity Baptist Church Youth Development Choir, The Gospel Inspirations of Boutte, Voices of Peter Claver, Kim Che’re, Lane Mack & the Balladeers, Clovis Crawfish & the All-Star Bayou Band, Square Dance NOLA with The Bayou Clogger String Band, Archdiocese of New Orleans Gospel Choir, OperaCréole, Southern University Baton Rouge Jazzy Jags, Young Fellaz Brass Band, Westbank Steppers, Original Nine Times Ladies, and Valley of Silent Men Social Aid & Pleasure Clubs, Miss Pussycat, 9th Ward Black Hatchet and Wild Squatoulas Mardi Gras Indians, and Stephen Foster’s Foster Family Music Program.

Sunday, May 5

Jimmy Buffett & the Coral Reefer Band, Trombone Shorty & Orleans Avenue with Nevilles, John Fogerty, Chaka Khan, Herbie Hancock, Maze featuring Frankie Beverly, Little Feat, Buddy Guy, The Radiators, The Mavericks, The Gospel Soul of Irma Thomas, Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen, John Hammond, The Anointed Jackson Sisters, Cyril Neville’s Swamp Funk, Kermit Ruffins’ Tribute to Louis Armstrong, Tribute to Allen Toussaint with the Allen Toussaint Orchestra and special guests, Jupiter & Okwess of the Democratic Republic of the Congo, George Porter, Jr. & Runnin’ Pardners, John Boutté, Dr. Michael White & the Original Liberty Jazz Band with guest Thais Clark, Lil’ Buck Sinegal Blues Band with special guest Ironing Board Sam, Boukman Eksperyans of Haiti, Delfeayo Marsalis & the Uptown Jazz Orchestra, Terrance Simien & the Zydeco Experience, Fairview Brass Band Reunion, Savoy Family Cajun Band, C.J. Chenier & the Red Hot Louisiana Band, Tribute to Raymond Myles featuring The RAMS with guest Davell Crawford, Little Freddie King Blues Band, Stooges Brass Band, Mariachi Jalisco, Bobby Lounge, Roi “Chip” Anthony and Jeff Floyd, Carsie Blanton, The Electrifying Crown Seekers, 50th Anniversary Celebration of Gospel Soul Children with special guests, Tribute to Alvin Batiste with Herman Jackson and Friends, Yvette Landry & The Jukes, The Magnolia Sisters, Brother Tyrone & the Mindbenders, Big Chief Bo Dollis, Jr. & the Wild Magnolias, Crocodile Gumboot Dancers of South Africa, Tribute to GG Shinn featuring Gregg Martinez & the Delta Kings with TK Hulin and Charlene Howard, A Tribute to Aldus Roger featuring Jimmy Breaux, Johnny Sonnier & the New Lafayette Playboys, The Boudreaux Family Celebrates Big Chief Monk Boudreaux, Northern Cree of Canada, Caroline Jones, Alexey Marti & Urban Minds, Doreen’s Jazz New Orleans, New Leviathan Oriental Fox-Trot Orchestra, Paulin Brothers Brass Band, Sisters of Unity Social Aid & Pleasure Club, Hardhead Hunters Mardi Gras Indians, Real Love, Jonté Landrum, DJ Captain Charles, Treces del Sur, Hazel & the Delta Ramblers, 9th Ward Hunters, Young Maasai Hunters, and Algiers Warriors Mardi Gras Indians, Aucoin Family Cajun Band, Culu Children’s Traditional African Dance Company with Stilt Walker, Lilli Lewis, Young Pinstripe Brass Band, Tyronne Foster & the Arc Singers, Curtis Pierre and The Samba Kids, The Don “Moose” Jamison Heritage School of Music Band, The Dynamic Smooth Family Gospel Singers, The Bester Gospel Singers, Da Knockaz Brass Band, Original New Orleans Lady Buckjumpers, Prince of Wales, and Good Fellas Social Aid & Pleasure Clubs, Ben E. Hunter, Seminoles Mardi Gras Indians, Real Untouchable Brass Band, Ole & Nu Style Fellas and Original C.T.C. Steppers, Xavier University Jazz Ensemble, Rising Dragon Lion Dance Team, Judy Stock, Kai Knight’s Silhouette Dance Ensemble, and Chouval Bwa Traditionnel of Martinique.