Event Search

CLUB LISTINGS FOR AUGUST 15-31, 2019

THURSDAY AUGUST 15

Bacchanal: Raphael Bas (JV) 12p, Nutria (JV) 7:30p

Bamboulas: Christopher Johnson, Rancho Tee’s Motel, Marty Peters, City of Trees Brass Band (VR) 12p

Bombay Club: Kris Tokarski (JV) 8p

Buffa’s: Rebecca Liegh and Harry Mayronne (JV) 5p, Connections with Darcy Malone and guest (JV) 8p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Claude Bryant and the All-Stars (VR) 6p, Sierra Green and the Soul Machine (VR) 10p

Circle Bar: Dark Lounge feat. Rik Slave (VR) 7p, Harlan, Jamie Joyce, Cash Advance (ID) 9:30p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

Davenport Lounge (Ritz-Carlton): Jeremy Davenport (JV) 5:30p

Dmac’s: Rock N Roll Jam Night with the Brothers Keegan (RK) 8p

Dragon’s Den: Crescent Fresh Stand-Up (CO) 7p, It’s Good Comedy presents Todd Barry Night 1 (CO) 8p, Ladies Night with DJ Jess (VR) 10p; Upstairs: Hasizzle Bounce Night (BO) 10p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 7:30p

Funky Pirate: Mark and the Pentones (BL) 4p, Blues Masters (BL) 8:30p

Gasa Gasa: the Hip Abduction (ID) 9p

Hi-Ho Lounge: John Paul Carmody: Unpluggery (VR) 6p, DizzlePhunk (FK) 9p

House of Blues: Cinderella’s Tom Keifer (RK) 7p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6:45p

Howlin’ Wolf (the Den): Comedy Gumbeaux (CO) 8:30p

Jazz Playhouse: Brass-A-Holics (BB) 8:30p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: Kermit Ruffins and the BBQ Swingers (JV) 7p

Kerry Irish Pub: Van Hudson (FO) 8:30p

Lafitte’s Blacksmith Shop: Lucky Lee (SS) 9p

Lazy Jack: Dave and Dagger (RK) 6p

Le Bon Temps Roule: Soul Rebels (FK) 11p

Little Tropical Isle: Allen Hebert (RK) 5p, Jezebels Chill’n (RK) 9p

Live Oak Café: Susanne Ortner Duo (VR) 10:30a

Maison: Good For Nothin’ Band, Frenchmen Street Jazz Gangsters, Dysfunktional Bone (VR) 4p

Mulate’s: La Touche (KJ) 7p

NOLA Cantina: Amigos Do Samba (LT) 7p

Old Point Bar: Born Toulouse (RK) 9p

One Eyed Jacks: Fast Times: Best of the ’80s and ’90s (VR) 10p

Portside Lounge: Dirty Rain Revelers (FO) 9p

Rock ‘n’ Bowl: Nathan and the Zydeco Cha Chas (ZY) 8p

Royal Frenchmen Hotel: Jamie Lynn Vessels (RK) 8p

Santos: A Killer’s Confession (ME) 8p

Siberia Lounge: Mark Rubin and friends (VR) 6p, Paggy Prine and Southern Soul (VR) 9p

SideBar NOLA: James Singleton and James Evans (VR) 9p

Snug Harbor: Brian Richburg Quintet (JV) 8 & 10p

Spotted Cat: Sal Geloso Trio (JV) 2p, Miss Sophie Lee (JV) 6p, Jumbo Shrimp (JV) 10p

Starlight: Steve DeTroy Trio (JV) 8p, Old Riley’s Juke Joint (BL) 10p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Muses: Tom McDermott (JV) 5p

Tropical Isle Bayou Club: Cajun Drifters (KJ) 5p, Faubourg Ramblers (KJ) 9p

Tropical Isle Bourbon: Wild Card (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

Vaughan’s Lounge: DJ Black Pearl 504 (VR) 9p, Corey Henry and the Treme Funktet (FK) 10:30p

 

FRIDAY AUGUST 16

Bacchanal: the Tangiers Combo (JV) 12p, Harmonouche (JV) 5p, Willie Green Project (JV) 7:30p

Bamboulas: Jeremy Joyce Jazz Adventure, Kala Chandra, Smoky Greenwell, ACE Brass Band (VR) 11a

Bombay Club: Meryl Zimmerman Quartet (JV) 8:30p

Buffa’s: Calvin Johnson and Native Son (JV) 6p, Marina Orchestra (VR) 9p

Bullet’s: Original Pinettes Brass Band (BB) 9p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Dana Abbott (VR) 6p, Higher Heights (RE) 10p

Circle Bar: J.H. Sitton (FO) 9:30p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

d.b.a.: Smoking Time Jazz Club (JV) 6p, Treme Brass Band (BB) 10p

Davenport Lounge (Ritz-Carlton): Jeremy Davenport (JV) 9p

Dmac’s: Walter “Wolfman” Washington (BL) 9p

Dos Jefes: Vivaz (LT) 10p

Dragon’s Den: It’s Good Comedy presents Todd Barry Night 2 (CO) 8p, the Tipping Point with DJ RQ Away (HH) 10p

Funky Pirate: Mark and the Pentones (BL) 4p, Blues Masters (BL) 8:30p

Gasa Gasa: Champagne Girl (RK) 10p

Golden Lantern: Nighthawk (CR) 7p

Hi-Ho Lounge: Funky Sole NOLA feat. Shane Love (VR) 11p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6:45p

Jazz Playhouse: Shannon Powell Jazz Quartet (JV) 7:30p, Trixie Minx’s Burlesque Ballroom feat. Romy Kaye (BQ) 11p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kerry Irish Pub: Tim Robertson (FO) 5p, Patrick Cooper and Mark Carroll (FO) 9p

Lazy Jack: Rock n Soul (RK) 6p

Little Tropical Isle: Reed Lightfoot (RK) 5p, Styk (RK) 9p

Live Oak Café: Ashley Beach and the Odd Ditties (VR) 10:30a

Maison: Rhythm Stompers, Swinging Gypsies, Shotgun Jazz Band (JV) 1p, Big Easy Brawlers, Buena Vista Social Latin Night (VR) 10p

Mulate’s: La Touche (KJ) 7p

New Orleans Creole Cookery: the Rik-Tones (JV) 6p

NOLA Cantina: Chance Bushman’s Rhythm Stompers (BL) 6p, Jay Anderson and the Night Trippers (BL) 9:30p

Old Point Bar: Rick Trolsen (PI) 5p, Harlots of Harmony (RK) 9:30p

One Eyed Jacks: DJ Doug Funnie (VR) 10p

Portside Lounge: Spearman Brewers (SS) 9p

Republic: SHADES (EL) 10p

Rock ‘n’ Bowl: Bucktown All-Stars (VR) 9:30p

Royal Frenchmen Hotel: Monty Banks (JV) 6p

Siberia Lounge: Lilli Lewis Project (JV) 6p, Johnny Mastro and the Mamas Boys (VR) 9p

SideBar NOLA: Paul Sanchez and a Pal (VR) 7p, Reggie Scanlan, Uganda Roberts, Billy Iuso and Eddie Christmas (VR) 9p

Snug Harbor: Ellis Marsalis Quintet (JV) 8 & 10p

Spotted Cat: Andy J. Forest (JV) 2p, New Orleans Cottonmouth Kings (JV) 6p, Shake ‘Em Up Jazz Band (JV) 10p

Starlight: Meryl Zimmerman (JV) 5p, Michael Watson and the Alchemy (JV) 8p, DJ Dizzle Phunk (EL) 11:30p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): Persistence of Vision: A Horror Film Fest (VR) 11a

Three Muses: Royal Roses (JV) 5:30p, Doro Wat Jazz Band (JV) 9p

Tipitina’s: the Low End Theory Players, Noisewater (VR) 10p

Tropical Isle Bayou Club: Faubourg Ramblers (KJ) 5p, T’Canaille (KJ) 9p

Tropical Isle Bourbon: Wild Card (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

 

SATURDAY AUGUST 17

Bacchanal: the Tangiers Combo (JV) 12p, Red Organ Trio (JV) 4:30p, Noah Young (JV) 7:30p

Bamboulas: Sabertooth Swing, Swinging Gypsies, Johnny Mastro Blues Band, Crawdaddy T’s Cajun/Zydeco Review (VR) 11a

Bar Redux: 50th Anniversary of Woodstock All-Vinyl Dance Party with DJ Shane Love (CR) 10p

Blue Nile: Washboard Chaz Blues Trio (JV) 7p

Bombay Club: Kris Tokarski Trio (JV) 8:30p

Buffa’s: the Royal Rounders (VR) 6p, Lilli Lewis (VR) 9p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Colin Davis and the Night People (VR) 6p, Another Day in Paradise (VR) 10p

Circle Bar: 20 Years of Circle Bar Celebration with the 99 Playboys (VR) 9:30p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

d.b.a.: Rebirth Brass Band (BB) 11p

Davenport Lounge (Ritz-Carlton): Jeremy Davenport (JV) 9p

Dmac’s: Notel Motel (RK) 9p

Dos Jefes: Sunpie and the Louisiana Sunspots (ZY) 10p

Dragon’s Den: Mahmoud Chouki (JV) 7p, Saturdays are LIT with DJ Jess (VR) 10p; Upstairs: Talk Nerdy to Me (BQ) 8p, Primetime feat. DJ Legatron Prime (VR) 11p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 1p

Funky Pirate: Mark and the Pentones (BL) 2p, Blues Masters (BL) 8:30p

Hi-Ho Lounge: Set de Flo feat. L’il Jodeci (VR) 11p

House of Blues (Foundation Room): Mighty Brother (ID) 7p

House of Blues (the Parish):  Inferno Burlesque (BQ) 8p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6:45p

Howlin’ Wolf: My Best Friend: the Game Show (CO) 8p

Jazz Playhouse: Nayo Jones Experience (JV) 8p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: Neshia Ruffins (RB) 9p

Kerry Irish Pub: Hugh Morrison (FO) 5p, Will Dickerson (FO) 9p

Krewe Lounge: Karaoke (KR) 8p

Lafitte’s Blacksmith Shop: Lucky Lee (SS) 9p

Lazy Jack: Rhino and the Safari Men (RK) 3p, Rushing (RK) 7p

Little Tropical Isle: Reed Lightfoot (RK) 5p, Styk (RK) 9p

Live Oak Café: Sam Cammarata (SO) 10:30a

Maison: Chance Bushman and the Ibervillianaires, Leah Rucker, Smoking Time Jazz Club (JV) 1p, Sierra Green and the Soul Machine, Next Level, Soul Project (VR) 10p

Mulate’s: Bayou Deville (KJ) 7p

New Orleans Creole Cookery: Ed Barrett Trio (JV) 6p

NOLA Cantina: Dan Ruch Quartet (JV) 6p, Dave Hammer Quartet (JV) 9:30p

Old Point Bar: One Percent Nation (RK) 9:30p

One Eyed Jacks: BoomBox (VR) 9p

Portside Lounge: Bob and the Thunder, Parole Violation, the Great 28s (RC) 9p

Rock ‘n’ Bowl: Contraflow (RK) 9:30p

Royal Frenchmen Hotel: Monty Banks (JV) 6p

Santos: Romanda Hammer, Cicada, Jack and the Jackrabbits (RK) 7p

Siberia Lounge: Scott Detweiler (GY) 6p, the Siouxsies (GY) 9p

SideBar NOLA: Lilli Lewis  (VR) 7p, New Orleans Klezmer All-Stars Trio (VR) 9p

Snug Harbor: Jamison Ross (JV) 8 & 10p

Southport Hall: the Molly Ringwalds (VR) 8p

Spotted Cat: Russell Welch’s Band (JV) 2p, Ecirb Muller’s Band (JV) 6p, Jumbo Shrimp (JV) 10p

Starlight: Bad Penny Pleasuremakers (JV) 5p, Bianca Love (FK) 8p, St. Roch Syncopators (JV) 10p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): Persistence of Vision: A Horror Film Fest (VR) 11a

Three Muses: Chris Christy (JV) 5p, Gal Holiday (SI) 6p, Shotgun Jazz Band (JV) 9p

Tropical Isle Bayou Club: the Troubadour (KJ) 1p, Faubourg Ramblers (KJ) 5p, T’Canaille (KJ) 9p

Tropical Isle Bourbon: Rhythm and Rain (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

 

SUNDAY AUGUST 18

Bacchanal: the Tangiers Combo (JV) 12p, John Zarsky and the Tradstars (JV) 4:30p, Steve Lands (JV) 7:30p

Bamboulas: Eh La Bas, NOLA Ragweeds, Carl LeBlanc, Ed Wills and Blues4Sale (VR) 11a

Bombay Club: Tim Laughlin and Kris Tokarski (JV) 8p

Buffa’s: Some Like It Hot (TJ) 11a, Molly Reeves and Nahum Zdybel (JV) 4p, Steve Pistorius Jazz Quartet (JV) 7p

Bullet’s: V. L. and the Just Right Band (RB) 6p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Maid of Orleans (JV) 6p, Vegas Cola (JV) 10p

Candlelight Lounge: Corey Henry and the Treme All-Stars (BB) 8p

Circle Bar: Dick Deluxe (FO) 5p, Micah McKee, Blind Texas Marlin (RK) 7p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

d.b.a.: Palmetto Bug Stompers (JV) 6p

Dmac’s: Cardboard Cowboy (RK) 8p

Dos Jefes: Peter Nu (JV) 9p

Dragon’s Den: Open Jam Session with Roger Powell and Moses Eder (VR) 7p, Beats Per Minute with DJ Kidd Love (VR) 10p; Upstairs: Soulidarity with Tony Soul and Randall Smooth (VR) 10p

Fillmore: Drag Diva Brunch (VR) 10:30a

Funky Pirate: Mark and the Pentones (BL) 4p, Willie Lockett Band (BL) 8p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6p

Howlin’ Wolf (the Den): Hot 8 Brass Band (BB) 10p

Jazz Playhouse: Germaine Bazzle (JV) 8p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: TBC Brass Band (BB) 6p

Kerry Irish Pub: Patrick Cooper (FO) 8p

Lazy Jack: Gwen and the Old Man (RK) 2p, Midnight Special (RK) 6p

Little Tropical Isle: Styk (RK) 5p, Frank Fairbanks (VR) 9p

Live Oak Café: Charlie Wooton (KJ) 10:30a

Maison: NOLA Jitterbugs Jazz Band, Eight Dice Cloth (JV) 10a, Baby Giants Jazz Band, Opulence Hour Burlesque, Higher Heights (VR) 7p

Mulate’s: Bayou Deville (KJ) 7p

NOLA Cantina: ACE Brass Band (BB) 7p

Old Point Bar: Jazz Night (JV) 7p

One Eyed Jacks: DJ Faeriegothmother (VR) 9p

Rock ‘n’ Bowl: Bag of Donuts (VR) 2p

Royal Frenchmen Hotel: Jamie Lynn Vessels (RK) 8p

Siberia Lounge: Ashley Beach (SS) 6p, M.E. Riley (VR) 9p

SideBar NOLA: New Orleans Guitar Masters feat. John Rankin, Cranston Clements and Jimmy Robinson  (VR) 7p

Snug Harbor: Brad Walker CD-release show (JV) 8 & 10p

Spotted Cat: Giselle Anguizola and the New Orleans Swinging Gypsies (JV) 2p, Robin Barnes and the FiyaBirds (JV) 7p, Pat Casey and the New Sound (JV) 10p

Starlight: Heidijo (PI) 5p, Gabrielle Cavassa Band (JV) 8p, Gabrielle Cavassa’s Jazz Jam (JV) 10p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Superior Seafood: Superior Jazz Trio (JV) 11:30a

Three Keys (Ace Hotel): Persistence of Vision: A Horror Film Fest (VR) 11a

Three Muses: Raphael et Pascal (JV) 5p, the Clementines (JV) 8p

Tropical Isle Bayou Club: Roland Cheramie and friends (KJ) 5p, Faubourg Ramblers (KJ) 9p

Tropical Isle Bourbon: Rhythm and Rain (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

 

MONDAY AUGUST 19

Bacchanal: Raphael Bas (JV) 12p, Charlie Halloran and the Calypsonians (JV) 7:30p

Bamboulas: St. Louis Slim, Perdido Jazz Band, Swinging Gypsies, Les Getrex N Creole Cooking (VR) 12p

Bombay Club: David Boeddinghaus (PI) 8p

Buffa’s: Arsene DeLay and Charlie Wooton (VR) 5p, Antoine Diel (VR) 8p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Noggin (VR) 6p, Colin Davis and the Night People (VR) 10p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

d.b.a.: John Boutte (JV) 7p, Bon Bon Vivant (JV) 10p

Dmac’s: Danny Alexander’s Blues Jam (BL) 8p

Dos Jefes: John Fohl (BL) 9p

Dragon’s Den: Monday Night Swing feat. Cuddle Party (SI) 8p, AudioDope with DJ Ill Medina (VR) 9p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 7:30p

Funky Pirate: Willie Lockett Band (BL) 8p

Hi-Ho Lounge: No Frets feat. Amine Boucetta (VR) 6p, Bluegrass Pickin’ Party (BU) 8p, Americana Music Series (FO) 10p

Jazz Playhouse: Richard Scott’s Twisty River Band (JV) 8p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: Kermit Ruffins and the BBQ Swingers (JV) 7p

Kerry Irish Pub: Hugh Morrison (FO) 8:30p

Lafitte’s Blacksmith Shop: Lucky Lee (SS) 9p

Little Tropical Isle: Mark Parsons (RK) 5p, Reed Lightfoot (RK) 9p

Live Oak Café: Joy Clark (SS) 10:30a

Maison: Chicken and Waffles, Aurora Nealand and the Royal Roses, Sierra Green and the Soul Machine (JV) 4p

Mulate’s: La Touche (KJ) 7p

NOLA Cantina: Chris Butcher Quartet (JV) 7p

One Eyed Jacks: Blind Texas Marlin (VR) 10p

Portside Lounge: J.D. Pinkus (SS) 9p

Rock ‘n’ Bowl: Nola Swing Dance Connection with DJ Twggs (SI) 7p

Royal Frenchmen Hotel: Jamey St. Pierre (SS) 8p

SideBar NOLA: instant Opus 3.0 with Mahmoud Chouki, Mark Magrain and James Evans (VR) 9p

Snug Harbor: Charmaine Neville Band (JV) 8 & 10p

Southport Hall: the Aristocrats, Travis Larson Band (VR) 7p

Spotted Cat: Royal Street Winding Boys (JV) 2p, Dominick Grillo and the Frenchmen St. All-Stars (JV) 6p, Hot Club of New Orleans (JV) 10p

Starlight: Jonathan Freilich (RK) 5p, Primus and L.Y.O.N Band (SO) 9p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): Movement Mondays with Resistance Radio and Chinua (VR) 5p

Three Muses: Bart Ramsey (JV) 5p

Tropical Isle Bayou Club: Cajun Drifters (KJ) 7p

Tropical Isle Bourbon: Rhythm and Rain (RK) 5p, F.A.S.T. (RK) 9p

Tropical Isle Original: Graham Robinson Band (RK) 5:15p, Trop Rock Express (RK) 9:15p

 

TUESDAY AUGUST 20

30/90: Kennedy and the Men of the Hour (VR) 9p

Bacchanal: Raphael Bas (JV) 12p, Hector Gallardo’s Cuban Jazz Band (JV) 7:30p

Bamboulas: Christopher Johnson, Kala Chandra, Rhythm Stompers, the Budz (VR) 12p

Bombay Club: Matt Lemmler (PI) 8p

Buffa’s: Treme Tuesdays with Michael Ceveris (VR) 7p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: John Lisi and Delta Funk (FK) 7:30p

Circle Bar: LEYA, Proud Father, Daiquiri (EL) 9:30p

Columns Hotel: John Rankin (JV) 8p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

Dmac’s: Tres Bien (JV) 8p

Dos Jefes: Mark Coleman Trio (JV) 9p

Dragon’s Den: the All-Star Covered-Dish Country Jamboree (CW) 9p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 7:30p

Funky Pirate: Blues Masters (BL) 8:30p

Hi-Ho Lounge: CommonTone Music Series  (MJ) 10p

House of Blues: UB40 (RE) 7p

Howlin’ Wolf (the Den): Comedy Beast (CO) 8:30p

Jazz Playhouse: James Rivers Movement (JV) 8p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kerry Irish Pub: Jason Bishop (FO) 8:30p

Krewe Lounge: Open Mic Night (SS) 8p

Lafitte’s Blacksmith Shop: Lucky Lee (SS) 9p

Little Tropical Isle: Mark Pentone (RK) 5p, Frank Fairbanks (RK) 9p

Live Oak Café: Katarina Boudreaux’s Family Band Jam (VR) 10:30a

Maison: Eh La Bas Ensemble, Gregory Agid Quartet, Gene’s Music Machine (VR) 4p

Mulate’s: Lee Benoit (KJ) 7p

NOLA Cantina: Dr. Sick and the Master Shredders (BL) 7p

Prime Example: Delfeayo Marsalis Quintet (JV) 8p

Rock ‘n’ Bowl: Latin Night (LT) 7p

Royal Frenchmen Hotel: Lynn Drury (SS) 8p

SideBar NOLA: Kidd Jordan, Simon Lott and Will Thompson (VR) 9p

Smoothie King Center: Queen with Adam Lambert (RK) 8p

Snug Harbor: Mahmoud Chouki and Oscar Rossignoli (JV) 8 & 10p

Spotted Cat: Andy J. Forest (JV) 2p, Dana Abbott Band (JV) 6p, Smoking Time Jazz Club (JV) 10p

Starlight: Morgan Orion and the Afterburners, Max Rios (CW) 9p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): Tech Tuesdays: Hack Night (VR) 7p

Trinity Episcopal Church: Organ and Labyrinth with Albinas Prizgintas (CL) 6p

Tropical Isle Bayou Club: Cajun Drifters (KJ) 7p

Tropical Isle Bourbon: Wild Card (RK) 5p, Jezebels Chill’n (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, F.A.S.T. (RK) 9:15p

Vaso: Bobby Love and Friends (BL) 6p

 

WEDNESDAY AUGUST 21

Bacchanal: Raphael Bas (JV) 12p, Jesse Morrow (JV) 7:30p

Bamboulas: Eight Dice Cloth, Bamboulas Hot Quartet, Mem Shannon, Crawdaddy T’s Cajun/Zydeco Review (VR) 12p

Bombay Club: Kris Tokarski (PI) 8p

Buffa’s: Open Mic Night with Nattie Sanchez (SS) 7p

Bullet’s: Treme Brass Band (BB) 7:30p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Luscious Duchess (VR) 7:30p

Candlelight Lounge: Andrews Brass Band (BB) 8p

Carousel Bar (Hotel Monteleone): James Martin Band (JV) 8:30p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

Davenport Lounge (Ritz-Carlton): Jeremy Davenport (JV) 5:30p

Dmac’s: Delta Smoke (RK) 8p

Dos Jefes: Miss Anna Q. (JV) 9:30p

Dragon’s Den: World Vybz Wednesdays feat. DJ FTK (VR) 10p, Dancehall Classics with DJ T-Roy’s Bayou International Soundsystem (RE) 11p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 7:30p

Funky Pirate: Blues Masters (BL) 8:30p

Hi-Ho Lounge: PANS Music (ID) 10p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6:45p

Jazz Playhouse: Big Sam’s Crescent City Connection (FK) 8:30p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: Karaoke (VR) 6p

Kerry Irish Pub: Patrick Cooper (FO) 8:30p

Little Tropical Isle: Mark Parsons (RK) 5p, Reed Lightfoot (RK) 9p

Maison: Jazz Vipers, Jason Neville and the Funky Soul Band (VR) 6:30p

Mulate’s: Lee Benoit (KJ) 7p

One Eyed Jacks: Vixens and Vinyl (VR) 10p

Pirogues: Washboard Chaz Blues Trio (JV) 7:30p

Prime Example: Delfeayo Marsalis Quintet (JV) 8p

Royal Frenchmen Hotel: Amanda Walker (PI) 8p

Santos: Swamp Moves with the Russell Welch Quartet (GY) 10:30p

Siberia Lounge: Harry Mayronne and Rebecca Leigh (VR) 6p, Myrish Spell (VR) 9p

SideBar NOLA: the Night Janitor and friends (VR) 9p

Snug Harbor: Uptown Jazz Orchestra with Delfeayo Marsalis (JV) 8 & 10p

Southport Hall: Triple Threat (VR) 7:30p

Spotted Cat: Chris Christy (JV) 2p, Shotgun Jazz Band (JV) 6p, Antoine Diel and the New Orleans Power Misfits (JV) 10p

Starlight: Davis Rogan (PI) 5p, Panorama Jazz Band (JV) 8p, Nahum Zdybel’s Hot Jazz Band (JV) 11p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): SONO presents Shape of Jazz to Come (JV) 9p

Three Muses: Leslie Martin (JV) 5p, Schatzy (JV) 7p

Tropical Isle Bayou Club: the Troubadour (KJ) 7p

Tropical Isle Bourbon: Jezebels Chill’n (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: Debi and the Deacons (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

Vaso: Bobby Love and Friends (BL) 6p

 

THURSDAY AUGUST 22

Bacchanal: Raphael Bas (JV) 12p, Nutria (JV) 7:30p

Bamboulas: Eh Las Bas, Rancho Tee’s Motel, Marty Peters, City of Trees Brass Band (VR) 12p

Bombay Club: Kris Tokarski (JV) 8p

Buffa’s: Cutting Edge Showcase (VR) 5 & 8p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Claude Bryant and the All-Stars (VR) 6p, Sierra Green and the Soul Machine (VR) 10p

Chickie Wah Wah: Ever More Nest, Will Payne Harrison (FO) 8p

Circle Bar: Dark Lounge feat. Rik Slave (VR) 7p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

d.b.a.: Little Freddie King (BL) 10p

Davenport Lounge (Ritz-Carlton): Jeremy Davenport (JV) 5:30p

Dmac’s: Rock N Roll Jam Night with the Brothers Keegan (RK) 8p

Dos Jefes: Matt Lemmler Trio (JV) 9:30p

Dragon’s Den: Crescent Fresh Stand-Up (CO) 7p, Ladies Night with DJ Jess (VR) 10p; Upstairs: Hasizzle Bounce Night (BO) 10p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 7:30p

Funky Pirate: Mark and the Pentones (BL) 4p, Blues Masters (BL) 8:30p

Gasa Gasa: Mannequin Pussy, Empath, T-Rextasy (RK) 9p

Hi-Ho Lounge: John Paul Carmody: Unpluggery (VR) 6p, Papa Mali and friends (FK) 10p

House of Blues (Foundation Room): Mike Doussan Trio (RK) 6p

House of Blues (the Parish):  Cold Hart, Horse Head (RB) 6p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6:45p

Howlin’ Wolf (the Den): Comedy Gumbeaux (CO) 8:30p

Jazz Playhouse: Brass-A-Holics (BB) 8:30p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: Kermit Ruffins and the BBQ Swingers (JV) 7p

Kerry Irish Pub: Vincent Marini (FO) 8:30p

Lafitte’s Blacksmith Shop: Lucky Lee (SS) 9p

Le Bon Temps Roule: Soul Rebels (FK) 11p

Little Tropical Isle: Allen Hebert (RK) 5p, Jezebels Chill’n (RK) 9p

Live Oak Café: Yoshitaka “Z2” Tsuji (VR) 10:30a

Maison: Good For Nothin’ Band, Sweet Substitute, Dysfunktional Bone (VR) 4p

Mulate’s: La Touche (KJ) 7p

NOLA Cantina: Javi Reyes (LT) 7p

Old Point Bar: Sarah Dupee (RK) 9p

One Eyed Jacks: Fast Times: Best of the ’80s and ’90s (VR) 10p

Prime Example: Cutting Edge Music Festival (VR) 6p

Rock ‘n’ Bowl: Curley Taylor and Zydeco Trouble (ZY) 8p

Royal Frenchmen Hotel: Jamie Lynn Vessels (RK) 8p

Santos: Deceased, Savage Master, Romasa (ME) 8p

Siberia Lounge: Cutting Edge Music Festival (VR) 6 & 9p

SideBar NOLA: Andre Bohren (VR) 7p, Cole Williams Band (VR) 9p

Snug Harbor: Sanford Hinderlie Trio (JV) 8 & 10p

Southport Hall: Saliva, Trick Bag, Cain (VR) 7p

Spotted Cat: Sal Geloso Trio (JV) 2p, Miss Sophie Lee (JV) 6p, Jumbo Shrimp (JV) 10p

Starlight: Nahum Zdybel Trio (JV) 5p, Greg Hill (PO) 8p, Old Riley’s Juke Joint (BL) 10p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Muses: Tom McDermott (JV) 5p, Mia Borders (JV) 8p

Tropical Isle Bayou Club: Cajun Drifters (KJ) 5p, Faubourg Ramblers (KJ) 9p

Tropical Isle Bourbon: Wild Card (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

Vaughan’s Lounge: DJ Black Pearl 504 (VR) 9p, Corey Henry and the Treme Funktet (FK) 10:30p

 

FRIDAY AUGUST 23

Bacchanal: the Tangiers Combo (JV) 12p, Harmonouche (JV) 5p, Willie Green Project (JV) 7:30p

Bamboulas: Jeremy Joyce Jazz Adventure, Kala Chandra, Smoky Greenwell, ACE Brass Band (VR) 11a

Bombay Club: Stephen Gordon (JV) 8:30p

Buffa’s: Cutting Edge Showcase (VR) 6 & 9p

Bullet’s: Original Pinettes Brass Band (BB) 9p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Dana Abbott (VR) 6p, Higher Heights (RE) 10p

Carousel Bar (Hotel Monteleone): James Martin Band (JV) 9p

Circle Bar: Natalie Mae (CW) 7p, Portrayal of Guilt, Crossed, Goura (ME) 9:30p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

d.b.a.: Walter Wolfman Washington and the Roadmasters (BL) 10p

Davenport Lounge (Ritz-Carlton): Jeremy Davenport (JV) 9p

Dmac’s: Hyperphlyy (VW) 9p

Dragon’s Den: the Tipping Point with DJ RQ Away (HH) 10p; Upstairs: Comedy Fuck Yeah (CO) 7p

Funky Pirate: Mark and the Pentones (BL) 4p, Blues Masters (BL) 8:30p

Gasa Gasa: Letrainiump, Riarosa, Amelia Pierce (PO) 10p

Golden Lantern: Nighthawk (CR) 7p

Hi-Ho Lounge: James Hunter, Michael Juan Nunez, Roddie Romero (BL) 8p, Set de Flo feat. L’il Jodeci (VR) 11p

House of Blues (Foundation Room): Jake Landry and the Right Lane Bandits (FO) 7p

House of Blues: Parrothead Paradise: Jimmy Buffett Night feat. Jerry Diaz and Hanna’s Ree (RK) 8p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6:45p

Howlin’ Wolf (the Den): Slim KuttaR (HH) 10p

Jazz Playhouse: Amanda Ducorbier Jazz Quartet (JV) 7:30p, Trixie Minx’s Burlesque Ballroom feat. Romy Kaye (BQ) 11p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kerry Irish Pub: Chip Wilson (FO) 5p, Paintbox with Dave James and Tim Robertson (FO) 9p

Lazy Jack: the Top Cats (RK) 6p

Little Tropical Isle: Reed Lightfoot (RK) 5p, Styk (RK) 9p

Live Oak Café: Andre Bohren and Harry Hardin (SS) 10:30a

Maison: Rhythm Stompers, Swinging Gypsies, Shotgun Jazz Band (JV) 1p, Jason Neville and the Funky Soul Band, Buena Vista Social Latin Night (VR) 10p

Mulate’s: La Touche (KJ) 7p

New Orleans Creole Cookery: the Rik-Tones (JV) 6p

NOLA Cantina: Chance Bushman’s Rhythm Stompers (BL) 6p, Jay Anderson and the Night Trippers (BL) 9:30p

Old Point Bar: Rick Trolsen (PI) 5p, Tin Star (RK) 9:30p

Old US Mint: Big Easy Guitar Festival (VR) 2p

One Eyed Jacks: DJ Soul Sister presents Soulful Takeover (FK) 10p

Rock ‘n’ Bowl: Ryan Foret and Foret Tradition (KJ) 9:30p

Royal Frenchmen Hotel: Monty Banks (JV) 6p

Saenger Theatre: Double Vision Revisited with Bob James, David Sanborn and Marcus Miller (JV) 8p

Santos: Renshaw Davies, Berlin Taxi (PO) 9p

Siberia Lounge: Cutting Edge Music Festival (VR) 6 & 9p

SideBar NOLA: Johnny Sansone (VR) 7p, Gettin Fess-tive with Reggie Scanlan, Tom Worrell and Lionel Batsiste Jr. (VR) 9p

Snug Harbor: Ellis Marsalis Quintet (JV) 8 & 10p

Spotted Cat: Andy J. Forest (JV) 2p, Washboard Chaz Blues Trio (BL) 6p, Soul Brass Band (JV) 10p

Starlight: Menage a Trois (JV) 5p, Ingrid Lucia Trio (JV) 8p, Sababa Jazz Band (JV) 10p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): JST DVD (VR) 10p

Three Muses: Matt Johnson (JV) 5:30p, Doro Wat Jazz Band (JV) 9p

Tipitina’s: Free Fridays feat. Big Sam’s Funky Nation, Smoke N Bones (FK) 10p

Tropical Isle Bayou Club: Faubourg Ramblers (KJ) 5p, T’Canaille (KJ) 9p

Tropical Isle Bourbon: Wild Card (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

 

SATURDAY AUGUST 24

Bacchanal: the Tangiers Combo (JV) 12p, Red Organ Trio (JV) 4:30p, Noah Young (JV) 7:30p

Bamboulas: Sabertooth Swing, Swinging Gypsies, Johnny Mastro Blues Band, Crawdaddy T’s Cajun/Zydeco Review (VR) 11a

Blue Nile: Washboard Chaz Blues Trio (JV) 7p

Bombay Club: Kris Tokarski Trio (JV) 8:30p

Buffa’s: Cutting Edge Showcase (VR) 6p, Cutting Edge Showcase (VR) 9p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Jamey St. Pierre and the Honeycreepers (SO) 6p, Dana Abbott Band (VR) 10p

Circle Bar: Michael Nesmith Tribute feat. Natasha Sanchez and Joe Adragna (RK) 7p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

d.b.a.: New Orleans Jazz Vipers (JV) 7p, Johnny Sketch and the Dirty Notes (FK) 11p

Davenport Lounge (Ritz-Carlton): Jeremy Davenport (JV) 9p

Dmac’s: Scott Strickland Band (RK) 5p, the Drupes (RK) 9p

Dos Jefes: Hanna Magnani Trio (JV) 10p

Dragon’s Den: Mahmoud Chouki (JV) 7p, Saturdays are LIT with DJ Jess (VR) 10p; Upstairs: Talk Nerdy to Me (BQ) 8p, Primetime feat. DJ Legatron Prime (VR) 11p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 1p

Funky Pirate: Mark and the Pentones (BL) 2p, Blues Masters (BL) 8:30p

Gasa Gasa: the Essentials (SO) 10p

House of Blues (Voodoo Garden): Kennedy and the Men of the Hour (VR) 10p

House of Blues: Brewsiana: Craft Beer and Music Festival (VR) 7p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6:45p

Howlin’ Wolf (the Den): Hallelujah Hat Rack Grateful Dead Tribute (RK) 10p

Jazz Playhouse: Nayo Jones Experience (JV) 8p

Joy Theater: Upbeat Academy’s 5th Anniversary Benefit feat. NAS (HH) 8p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: Neshia Ruffins (RB) 9p

Kerry Irish Pub: Mike Kerwin and Geoff Coats (FO) 5p, Hurricane Refugees (FO) 9p

Krewe Lounge: Karaoke (KR) 8p

Lafitte’s Blacksmith Shop: Lucky Lee (SS) 9p

Lazy Jack: Royal Street (RK) 3p

Little Tropical Isle: Reed Lightfoot (RK) 5p, Styk (RK) 9p

Live Oak Café: Keith Burnstein (VR) 10:30a

Maison: Chance Bushman and the Ibervillianaires, Frenchmen Street Jazz Gangsters, Smoking Time Jazz Club (JV) 1p, Next Level (VR) 10p

Mulate’s: Bayou Deville (KJ) 7p

New Orleans Creole Cookery: Ed Barrett Trio (JV) 6p

NOLA Cantina: Los Po-Boy-Citos (FK) 6p, Dave Hammer Quartet (JV) 9:30p

Old Point Bar: Dana Abbott (RK) 9:30p

Rock ‘n’ Bowl: New Kids in Town: An Eagles Tribute (CR) 9:30p

Royal Frenchmen Hotel: Monty Banks (JV) 6p

Siberia Lounge: Cutting Edge Music Festival (VR) 6 & 9p

Snug Harbor: Johnaye Kendrick (JV) 8 & 10p

Spotted Cat: Jazz Band Ballers (JV) 2p, Panorama Jazz Band (JV) 6p, Dominick Grillo and the Frenchmen St. All-Stars (JV) 10p

Starlight: Bad Penny Pleasuremakers (JV) 5p, Lynn Drury Band (SS) 8p, Derrick Freeman (FK) 10p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): Canned Heat (VR) 10p

Three Muses: Chris Christy (JV) 5p, Debbie Davis (JV) 6p, Shotgun Jazz Band (JV) 9p

Tipitina’s: Kudzu Kings, the Captain Midnight Band (VR) 10p

Tropical Isle Bayou Club: the Troubadour (KJ) 1p, Faubourg Ramblers (KJ) 5p, T’Canaille (KJ) 9p

Tropical Isle Bourbon: Rhythm and Rain (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

 

SUNDAY AUGUST 25

30/90: Kennedy Kuntz and Matt Schultz (VR) 11a

Bacchanal: the Tangiers Combo (JV) 12p, John Zarsky and the Tradstars (JV) 4:30p, Steve Lands (JV) 7:30p

Bamboulas: Eh La Bas, NOLA Ragweeds, Carl LeBlanc, Ed Wills and Blues4Sale (VR) 11a

Bombay Club: Tim Laughlin and Kris Tokarski (JV) 8p

Buffa’s: Some Like It Hot (TJ) 11a, Al Farrell (VR) 4p, Steve Pistorius Jazz Quartet (JV) 7p

Bullet’s: John Pierre and the Expressions (RB) 6p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: John Lisi and Delta Funk (JV) 6p, Vegas Cola (JV) 10p

Candlelight Lounge: Corey Henry and the Treme All-Stars (BB) 8p

Circle Bar: Dick Deluxe (FO) 5p, Micah McKee, Blind Texas Marlin (RK) 7p, Erotic Tonic (BQ) 10p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

d.b.a.: Palmetto Bug Stompers (JV) 6p, Keith Burnstein and Kettle Black (VR) 10p

Dmac’s: Matt Bartels (BL) 8p

Dragon’s Den: Open Jam Session with Roger Powell and Moses Eder (VR) 7p, Beats Per Minute with DJ Kidd Love (VR) 10p; Upstairs: Soulidarity with Tony Soul and Randall Smooth (VR) 10p

Fillmore: Drag Diva Brunch (VR) 10:30a, Aaron Lewis (CW) 7p

Funky Pirate: Mark and the Pentones (BL) 4p, Willie Lockett Band (BL) 8p

Gasa Gasa: Slaughter Beach, Dog (ID) 9p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6p

Howlin’ Wolf (the Den): Hot 8 Brass Band (BB) 10p

Howlin’ Wolf: Alexandra Kay (CW) 7p

Jazz Playhouse: Germaine Bazzle (JV) 8p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: TBC Brass Band (BB) 6p

Kerry Irish Pub: Will Dickerson (FO) 8p

Lazy Jack: Two Scotts (RK) 2p, Triple Threat (RK) 6p

Little Tropical Isle: Styk (RK) 5p, Frank Fairbanks (VR) 9p

Live Oak Café: Carl LeBlanc (VR) 10:30a

Maison: NOLA Jitterbugs (JV) 10a, NOLA Rug Cutters, Opulence Hour Burlesque, Higher Heights (VR) 7p

Mulate’s: Bayou Deville (KJ) 7p

NOLA Cantina: ACE Brass Band (BB) 7p

Old Point Bar: Tres Bien (RK) 3:30p, Jazz Night (JV) 7p

One Eyed Jacks: Andrew Duhon (SS) 8p

Rock ‘n’ Bowl: Harvey Jesus: Back to the Bounty Reunion (VR) 2p

Royal Frenchmen Hotel: Jamie Lynn Vessels (RK) 8p

Saenger Theatre: the B-52s, OMD, Berlin (PO) 8p

Santos: Power From Hell (ME) 8p

Siberia Lounge: Pfister Sisters (JV) 6p, Emily Mikesell Band (VR) 9p

SideBar NOLA: Jesse McBride (VR) 7p

Snug Harbor: Brian Seeger’s Vibes and Vox (JV) 8 & 10p

Southport Hall: Big Smo, Lenny Cooper, Twang and Round, Tommy Chayne (VR) 3p

Spotted Cat: John Lisi and Delta Funk (JV) 2p, Pat Casey and the New Sound (JV) 10p

Starlight: Heidijo (PI) 5p, Gabrielle Cavassa Band (JV) 8p, Gabrielle Cavassa’s Jazz Jam (JV) 10p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Superior Seafood: Superior Jazz Trio (JV) 11:30a

Three Keys (Ace Hotel): Canned Heat (VR) 10p

Three Muses: Raphael et Pascal (JV) 5p, Meschiya Lake (JV) 7p, the Clementines (JV) 8p

Tropical Isle Bayou Club: Roland Cheramie and friends (KJ) 5p, Faubourg Ramblers (KJ) 9p

Tropical Isle Bourbon: Rhythm and Rain (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

 

MONDAY AUGUST 26

Bacchanal: Raphael Bas (JV) 12p, Charlie Halloran and the Calypsonians (JV) 7:30p

Bamboulas: St. Louis Slim, Perdido Jazz Band, Swinging Gypsies, Ed Wills and Blues4Sale (VR) 12p

Bar Redux: JD Hill (BL) 9p

Bombay Club: David Boeddinghaus (PI) 8p

Buffa’s: Arsene DeLay and Charlie Wooton (VR) 5p, Antoine Diel (VR) 8p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Maid of Orleans (VR) 6p, Colin Davis and the Night People (VR) 10p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

Dmac’s: Danny Alexander’s Blues Jam (BL) 8p

Dos Jefes: John Fohl (BL) 9p

Dragon’s Den: Monday Night Swing feat. James Evans’ New Orleans Wizards (SI) 8p, AudioDope with DJ Ill Medina (VR) 9p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 7:30p

Funky Pirate: Willie Lockett Band (BL) 8p

Hi-Ho Lounge: No Frets feat. Amine Boucetta (VR) 6p, Bluegrass Pickin’ Party (BU) 8p, Americana Music Series (FO) 10p

Jazz Playhouse: Richard Scott’s Twisty River Band (JV) 8p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: Kermit Ruffins and the BBQ Swingers (JV) 7p

Kerry Irish Pub: Patrick Cooper (FO) 8:30p

Lafitte’s Blacksmith Shop: Lucky Lee (SS) 9p

Little Tropical Isle: Mark Parsons (RK) 5p, Reed Lightfoot (RK) 9p

Live Oak Café: Jon Bubon (VR) 10:30a

Maison: Chicken and Waffles, Aurora Nealand and the Royal Roses, Sierra Green and the Soul Machine (JV) 4p

Mulate’s: La Touche (KJ) 7p

NOLA Cantina: John Lisi and Delta Funk (FK) 7p

One Eyed Jacks: Blind Texas Marlin (VR) 10p

Rock ‘n’ Bowl: Nola Swing Dance Connection with DJ Twggs (SI) 7p

Royal Frenchmen Hotel: Jamey St. Pierre (SS) 8p

SideBar NOLA: Instant Opus 3.0 with Jimmy Robinson, Cyrus Nabipoor and Doug Garrison (VR) 9p

Snug Harbor: Charmaine Neville Band (JV) 8 & 10p

Spotted Cat: Royal Street Winding Boys (JV) 2p, Dominick Grillo and the Frenchmen St. All-Stars (JV) 6p, New Orleans Swing Consensus (JV) 10p

Starlight: Andre Bohren (PI) 6p, Primus Roman (SO) 9p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): Simple Play Networking Happy Hour (VR) 5p

Tropical Isle Bayou Club: Cajun Drifters (KJ) 7p

Tropical Isle Bourbon: Rhythm and Rain (RK) 5p, F.A.S.T. (RK) 9p

Tropical Isle Original: Graham Robertson (RK) 5:15p, Trop Rock Express (RK) 9:15p

 

TUESDAY AUGUST 27

Bacchanal: Raphael Bas (JV) 12p, Hector Gallardo’s Cuban Jazz Band (JV) 7:30p

Bamboulas: Christopher Johnson, Kala Chandra, Rhythm Stompers, the Budz (VR) 12p

Bombay Club: Matt Lemmler (PI) 8p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: John Lisi and Delta Funk (FK) 7:30p

Circle Bar: Warm Red (PK) 9:30p

Columns Hotel: Washboard Chaz and John Rankin (JV) 8p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

Dmac’s: Rebel Roadside (RK) 8p

Dos Jefes: Mark Coleman Trio (JV) 9p

Dragon’s Den: the All-Star Covered-Dish Country Jamboree (CW) 9p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 7:30p

Funky Pirate: Blues Masters (BL) 8:30p

Hi-Ho Lounge: CommonTone Music Series  (MJ) 10p

Howlin’ Wolf (the Den): Comedy Beast (CO) 8:30p

Jazz Playhouse: James Rivers Movement (JV) 8p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kerry Irish Pub: Jason Bishop (FO) 8:30p

Krewe Lounge: Open Mic Night (SS) 8p

Lafitte’s Blacksmith Shop: Lucky Lee (SS) 9p

Little Tropical Isle: Mark Pentone (RK) 5p, Frank Fairbanks (RK) 9p

Live Oak Café: Katarina Boudreaux’s Family Band Jam (VR) 10:30a

Maison: Eight Dice Cloth, Gregory Agid Quartet, Gene’s Music Machine (VR) 4p

Mulate’s: Lee Benoit (KJ) 7p

NOLA Cantina: Dr. Sick and the Master Shredders (BL) 7p

Prime Example: Delfeayo Marsalis Quintet (JV) 8p

Rock ‘n’ Bowl: Latin Night (LT) 7p

Royal Frenchmen Hotel: Lynn Drury (SS) 8p

SideBar NOLA: Cyrille Aimee and Shea Pierre (VR) 7p

Snug Harbor: Stanton Moore Trio (JV) 8 & 10p

Spotted Cat: Andy J. Forest (JV) 2p, Meschiya Lake Band (JV) 6p, Smoking Time Jazz Club (JV) 10p

Starlight: Jonathan Freilich (JV) 5p, King Corduroy and Morgan Orion (FO) 9p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): Tech Tuesdays: Hack Night (VR) 7p

Trinity Episcopal Church: Organ and Labyrinth with Albinas Prizgintas (CL) 6p

Tropical Isle Bayou Club: Cajun Drifters (KJ) 7p

Tropical Isle Bourbon: Wild Card (RK) 5p, Jezebels Chill’n (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, F.A.S.T. (RK) 9:15p

Vaso: Bobby Love and Friends (BL) 6p

 

WEDNESDAY AUGUST 28

Bacchanal: Raphael Bas (JV) 12p, Jesse Morrow (JV) 7:30p

Bamboulas: Eight Dice Cloth, Bamboulas Hot Quartet, Mem Shannon, Crawdaddy T’s Cajun/Zydeco Review (VR) 12p

Bombay Club: Josh Paxton (PI) 8p

Buffa’s: Open Mic Night with Nattie Sanchez (SS) 7p

Bullet’s: Treme Brass Band (BB) 7:30p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Luscious Duchess (VR) 7:30p

Candlelight Lounge: Andrews Brass Band (BB) 8p

Carousel Bar (Hotel Monteleone): James Martin Band (JV) 8:30p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

Davenport Lounge (Ritz-Carlton): Jeremy Davenport (JV) 5:30p

Dmac’s: Kennedy Kuntz and Joe Diehl (RK) 8p

Dos Jefes: Carl LeBlanc and Ellen Smith (RB) 9:30p

Dragon’s Den: World Vybz Wednesdays feat. DJ FTK (VR) 10p, Dancehall Classics with DJ T-Roy’s Bayou International Soundsystem (RE) 11p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 7:30p

Funky Pirate: Blues Masters (BL) 8:30p

Gasa Gasa: Daisy the Great, Palm Sunday (ID) 9p

Hi-Ho Lounge: N.O. Foundations (HH) 8p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6:45p

Jazz Playhouse: Big Sam’s Crescent City Connection (FK) 8:30p

Joy Theater: the Might O.A.R., American Authors, Rozzi (VR) 8p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: Karaoke (VR) 6p

Kerry Irish Pub: Beth Patterson (FO) 8:30p

Little Tropical Isle: Mark Parsons (RK) 5p, Reed Lightfoot (RK) 9p

Maison: Sidewalk Swing, Jazz Vipers, Jason Neville and the Funky Soul Band (VR) 4p

Mulate’s: Lee Benoit (KJ) 7p

One Eyed Jacks: Vixens and Vinyl (VR) 10p

Pirogues: Washboard Chaz Blues Trio (JV) 7:30p

Prime Example: Arthur Mitchell Quintet (JV) 8p

Rock ‘n’ Bowl: Band of Gold (SI) 8p

Royal Frenchmen Hotel: Amanda Walker (PI) 8p

Santos: Swamp Moves with the Russell Welch Quartet (GY) 10:30p

Siberia Lounge: Tiffany Pollack and Co. (VR) 6p, Rag-a-muffin Marching Band Orchestra (VR) 9p

SideBar NOLA: Mahmoud Chouki and Oscar Rossignoli (VR) 9p

Snug Harbor: Uptown Jazz Orchestra with Delfeayo Marsalis (JV) 8 & 10p

Southport Hall: the Top Cats (VR) 7:30p

Spotted Cat: Chris Christy (JV) 2p, Shotgun Jazz Band (JV) 6p, Antoine Diel and the New Orleans Power Misfits (JV) 10p

Starlight: Davis Rogan (PI) 5p, Panorama Jazz Band (JV) 8p, Nahum Zdybel’s Hot Jazz Band (JV) 11p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Muses: Leslie Martin (JV) 5p, Joy Patterson and Matt Bell (JV) 8p

Tropical Isle Bayou Club: the Troubadour (KJ) 7p

Tropical Isle Bourbon: Jezebels Chill’n (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: Debi and the Deacons (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

Vaso: Bobby Love and Friends (BL) 6p

 

THURSDAY AUGUST 29

Bacchanal: Raphael Bas (JV) 12p, Nutria (JV) 7:30p

Bamboulas: Eh Las Bas, Rancho Tee’s Motel, Marty Peters, City of Trees Brass Band (VR) 12p

Bombay Club: Kris Tokarski (JV) 8p

Buffa’s: Andre Bohren’s Birthday Bash Band (JV) 5p, Tom McDermott and friends (JV) 8p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Claude Bryant and the All-Stars (VR) 6p, Sierra Green and the Soul Machine (VR) 10p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

d.b.a.: Hickoids, DiNola (VR) 10p

Davenport Lounge (Ritz-Carlton): Jeremy Davenport (JV) 5:30p

Dmac’s: Rock N Roll Jam Night with the Brothers Keegan (RK) 8p

Dos Jefes: Loren Pickford Quartet (JV) 9:30p

Dragon’s Den: Crescent Fresh Stand-Up (CO) 7p, Ladies Night with DJ Jess (VR) 10p; Upstairs: Hasizzle Bounce Night (BO) 10p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 7:30p

Funky Pirate: Mark and the Pentones (BL) 4p, Blues Masters (BL) 8:30p

Hi-Ho Lounge: John Paul Carmody: Unpluggery (VR) 6p

House of Blues (Foundation Room): Alicia Renee aka Blue Eyes (BL) 6p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6:45p

Jazz Playhouse: Brass-A-Holics (BB) 8:30p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: Kermit Ruffins and the BBQ Swingers (JV) 7p

Kerry Irish Pub: Chip Wilson (FO) 8:30p

Lafitte’s Blacksmith Shop: Lucky Lee (SS) 9p

Little Tropical Isle: Allen Hebert (RK) 5p, Jezebels Chill’n (RK) 9p

Live Oak Café: Ted Hefko (VR) 10:30a

Maison: Frenchmen Street Jazz Gangsters, Good For Nothin’ Band, Dysfunktional Bone (VR) 4p

Mulate’s: La Touche (KJ) 7p

NOLA Cantina: Orchestra Arredondo (LT) 7p

Old Point Bar: Gypsy Smoke (RK) 10p

One Eyed Jacks: Fast Times: Best of the ’80s and ’90s (VR) 10p

Rock ‘n’ Bowl: Horace Trahan and Ossun Express (ZY) 8p

Royal Frenchmen Hotel: Jamie Lynn Vessels (RK) 8p

Santos: Hank Von Hell, Spiders (RK) 9p

Siberia Lounge: Josh Paxton (JV) 6p, Paggy Prine and Southern Soul (VR) 9p

SideBar NOLA: Carl LeBlanc (VR) 7p, Some Antics feat. Matt Booth, Nahum Zdybel and Brad Webb (VR) 9p

Snug Harbor: Clarence Johnson III Birthday Tribute to Charlie Parker (JV) 8 & 10p

Spotted Cat: Sal Geloso Trio (JV) 2p, Miss Sophie Lee (JV) 6p, Jumbo Shrimp (JV) 10p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): Cake: A Party During Southern Decadence (VR) 10p

Three Muses: Tom McDermott (JV) 5p, Arsene DeLay (JV) 8p

Tropical Isle Bayou Club: Cajun Drifters (KJ) 5p, Faubourg Ramblers (KJ) 9p

Tropical Isle Bourbon: Wild Card (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

Vaughan’s Lounge: DJ Black Pearl 504 (VR) 9p, Corey Henry and the Treme Funktet (FK) 10:30p

 

FRIDAY AUGUST 30

Bacchanal: the Tangiers Combo (JV) 12p, Harmonouche (JV) 5p, Willie Green Project (JV) 7:30p

Bamboulas: Jeremy Joyce Jazz Adventure, Kala Chandra, Smoky Greenwell, ACE Brass Band (VR) 11a

Bombay Club: Leroy Jones (JV) 8:30p

Buffa’s: Marc St. Cyr (JV) 6p, Mike Doussan (VR) 9p

Bullet’s: Original Pinettes Brass Band (BB) 9p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Dana Abbott (VR) 6p, Higher Heights (RE) 10p

Carousel Bar (Hotel Monteleone): James Martin Band (JV) 9p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

d.b.a.: Aurora Nealand and the Royal Roses (JV) 6p, Michot’s Melody Makers, Corey Ledet (KJ) 10p

Davenport Lounge (Ritz-Carlton): Jeremy Davenport (JV) 9p

Dmac’s: Rhythm and Rhythm (BL) 8p

Dragon’s Den: the Tipping Point with DJ RQ Away (HH) 10p; Upstairs: Comedy Fuck Yeah (CO) 7p

Funky Pirate: Mark and the Pentones (BL) 4p, Blues Masters (BL) 8:30p

Golden Lantern: Nighthawk (CR) 7p

Hi-Ho Lounge: Set de Flo feat. L’il Jodeci (VR) 11p

House of Blues (Foundation Room): Jake Landry and the Right Lane Bandits (FO) 7p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6:45p

Jazz Playhouse: Nayo Jones Experience (JV) 7:30p, Trixie Minx’s Burlesque Ballroom feat. Romy Kaye (BQ) 11p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kerry Irish Pub: Patrick Cooper (FO) 5p, Beth Patterson (FO) 9p

Lazy Jack: Wise Guys (RK) 6p

Little Tropical Isle: Reed Lightfoot (RK) 5p, Styk (RK) 9p

Live Oak Café: Justin Donovan (VR) 10:30a

Maison: Rhythm Stompers, Swinging Gypsies, Shotgun Jazz Band (JV) 1p, Javier Olondo’s AsheSon, Buena Vista Social Latin Night (LT) 10p

Mulate’s: La Touche (KJ) 7p

New Orleans Creole Cookery: the Rik-Tones (JV) 6p

NOLA Cantina: Chance Bushman’s Rhythm Stompers (BL) 6p, Jay Anderson and the Night Trippers (BL) 9:30p

Old Point Bar: Rick Trolsen (PI) 5p, Marshland (RK) 9:30p

One Eyed Jacks: Bearracuda (VR) 10p

Republic: Chris Lake (EL) 10p

Rock ‘n’ Bowl: Supercharger (RK) 9:30p

Royal Frenchmen Hotel: Monty Banks (JV) 6p

Siberia Lounge: St. Roch Syncopators (JV) 6p, Grivo (JV) 9p

SideBar NOLA: Luke Spurr Allen (VR) 7p, Rob Wagner and friends (VR) 9p

Smoothie King Center: Backstreet Boys (PO) 8p

Snug Harbor: Ellis Marsalis Quintet (JV) 8 & 10p

Spotted Cat: Dana Abbott (JV) 2p, New Orleans Cottonmouth Kings (BL) 6p, the Rhythm Stompers (JV) 10p

Starlight: Ryan Hanseler (PI) 5p, Anais St. John (JV) 8p, Gabrielle Cavassa Band (JV) 8p, St. Roch Syncopators (JV) 11p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): Cake: A Party During Southern Decadence (VR) 10p

Three Muses: Doro Wat Jazz Band (JV) 9p

Tipitina’s: Free Fridays feat. Cowboy Mouth, Daria and the Hip Drops (RK) 10p

Tropical Isle Bayou Club: Faubourg Ramblers (KJ) 5p, T’Canaille (KJ) 9p

Tropical Isle Bourbon: Wild Card (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p

 

SATURDAY AUGUST 31

Bacchanal: the Tangiers Combo (JV) 12p, Red Organ Trio (JV) 4:30p, Noah Young (JV) 7:30p

Bamboulas: Sabertooth Swing, Swinging Gypsies, Johnny Mastro Blues Band, Crawdaddy T’s Cajun/Zydeco Review (VR) 11a

Blue Nile: Washboard Chaz Blues Trio (JV) 7p

Bombay Club: Kris Tokarski Trio (JV) 8:30p

Buffa’s: Connections with Darcy Malone and guest (VR) 6p, Cole Williams (VR) 9p

Café Beignet (Musical Legends Park): Steamboat Willie Jazz Band (TJ) 10a

Café Negril: Jamey St. Pierre and the Honeycreepers (SO) 6p, Higher Heights (RE) 10p

Circle Bar: Mod Dance Party feat. DJs Matty and Kristen (RB) 10p

Crescent City Brewhouse: New Orleans Streetbeat (JV) 6p

d.b.a.: New Orleans Jazz Vipers (JV) 7p, Treme Brass Band (BB) 11p

Davenport Lounge (Ritz-Carlton): Jeremy Davenport (JV) 9p

Dmac’s: Ted Hefko (FO) 8p

Dos Jefes: Sunpie and the Louisiana Sunspots (ZY) 10p

Dragon’s Den: Mahmoud Chouki (JV) 7p, Saturdays are LIT with DJ Jess (VR) 10p; Upstairs: Talk Nerdy to Me (BQ) 8p, Primetime feat. DJ Legatron Prime (VR) 11p

Fat Catz: Ka-Nection Band (FK) 1p

Fillmore: Randy Rainbow Live (CO) 6p

Funky Pirate: Mark and the Pentones (BL) 2p, Blues Masters (BL) 8:30p

Gasa Gasa: Clang!, Bad Misters, Bad Moon Lander (RK) 10p

Houston’s Restaurant: Hansen presents Garden District Trio (JV) 6:45p

Jazz Playhouse: Chucky C and Clearly Blue (JV) 8p

Kajun’s Pub: Karaoke (KR) 5p

Kermit’s Mother-in-Law Lounge: Neshia Ruffins (RB) 9p

Kerry Irish Pub: Dave Hickey (FO) 5p, Van Hudson and Paul Ferguson (FO) 9p

Krewe Lounge: Karaoke (KR) 8p

Lafitte’s Blacksmith Shop: Lucky Lee (SS) 9p

Lazy Jack: Old School (RK) 3p, Monster Crawfish (RK) 7p

Little Tropical Isle: Reed Lightfoot (RK) 5p, Styk (RK) 9p

Live Oak Café: the Funky Breakfast Club feat. Albey OnBass and Lionel Batiste Jr. (SO) 10:30a

Mahalia Jackson Theater: Eddie B (CO) 8p

Maison: Chance Bushman and the Ibervillianaires, Smoking Time Jazz Club (JV) 1p, Brass-A-Holics, Next Level (VR) 10p

Mulate’s: Bayou Deville (KJ) 7p

New Orleans Creole Cookery: Ed Barrett Trio (JV) 6p

New Orleans Jazz National Historical Park: WWII Museum Victory Belles (VR) 2p

NOLA Cantina: Dan Ruch Quartet (JV) 6p, Dave Hammer Quartet (JV) 9:30p

Old Point Bar: Chris Klein (RK) 9:30p

One Eyed Jacks: Joe Fiore presents Furball New Orleans (VR) 10p

Rock ‘n’ Bowl: the Boogie Men (VR) 9:30p

Royal Frenchmen Hotel: Monty Banks (JV) 6p

Siberia Lounge: Ever More Nest (FO) 9p

SideBar NOLA: Brad Walker (VR) 7p, Alex McMurray and Brian Coogan (VR) 9p

Snug Harbor: Herlin Riley Quartet (JV) 8 & 10p

Spotted Cat: Jazz Band Ballers (JV) 2p, Panorama Jazz Band (JV) 6p, Vegas Cola (JV) 10p

Starlight: the Waymores (FO) 5p, Stillhouse Junkies (FO) 8p, Rosalynn De Roos and the Royal Jazzmen (JV) 10p

Steamboat Natchez: Duke Heitger’s Steamboat Stompers (TJ) 11:30a & 2:30p, Dukes of Dixieland (DX) 7p

Three Keys (Ace Hotel): Cake: A Party During Southern Decadence (VR) 10p

Three Muses: Chris Christy (JV) 5p, Julie Williams (JV) 6p, Shotgun Jazz Band (JV) 9p

Tipitina’s: Rebirth Brass Band (BB) 10p

Tropical Isle Bayou Club: Faubourg Ramblers (KJ) 5p, T’Canaille (KJ) 9p

Tropical Isle Bourbon: Rhythm and Rain (RK) 5p, Debi and the Deacons (RK) 9p

Tropical Isle Original: the Hangovers (RK) 5:15p, Late As Usual (RK) 9:15p