And The Nominees Are…Vote Now For Best Of The Beat Awards 2017!

Tickets are on sale now for the January 25 event. Early-bird ticket prices end this Friday, December 15.

Yesterday (December 12), announced the headlining tribute at our Best of the Beat Awards 2017 and the performance lineup. Big Chief Monk Boudreaux will be the recipient of the Lifetime Achievement Award in Music, with an all-star tribute planned featuring Johnny Sansone, Anders Osborne and others. Taking place January 25 at Generations Hall, the Best of the Beat Awards 2017 will celebrate the year’s best musicians, albums, music videos, songs and more. But before we can bestow the honors, we need your votes!

To cast your ballot, click here. Voting ends on Friday, January 12, 2018. 

And the nominees are:

Artist of the Year

Christian Scott aTunde Adjuah

Lost Bayou Ramblers

Preservation Hall Jazz Band

Stanton Moore

Tank and the Bangas

Album of the Year

Christian Scott aTunde Adjuah: The Centennial Trilogy (Ropeadope)

Naughty Professor: Identity (Independent)

PJ Morton: Gumbo (Morton Records)

Preservation Hall Jazz Band: So it Is (Legacy Recordings)

Stanton Moore: With You In Mind: The Songs of Allen Toussaint (Mascot Records)

Trombone Shorty: Parking Lot Symphony (Blue Note)

Best Emerging Artist

Alfred Banks

Mykia Jovan


Quiana Lynell

Trumpet Mafia

Song of the Year

“Allen Toussaint” by Kermit Ruffins, Irvin Mayfield & Cyril Neville

“First Began” by PJ Morton

“Leave It All Behind” by Greg Schatz

“Mon Esprit” by Sweet Crude

“Song to the River” by Margie Perez

“Waiting to Dance with a Partner” by Paul Sanchez

Best Blues Performer

Little Freddie King

Marc Stone

Samantha Fish

Sonny Landreth

Walter “Wolfman” Washington

Best Blues Album

Chris Thomas King: Hotel Voodoo (21st Century Blues)

Henry Gray and the Creole Cats: 92 (Independent)

Marc Stone Band: Live in Europe (Independent)

Samantha Fish: Belle of the West (Ruf Records)

Sonny Landreth: Recorded Live in Lafayette (Provogue)

Best R&B/Funk Artist


Erica Falls

Jon Cleary

Naughty Professor

Tank and the Bangas

Water Seed

Best R&B/Funk Album

Bonerama: Hot Like Fire (Basin Street Records)

Erica Falls: HomeGrown (Vintage Soul)

PJ Morton: Gumbo (Morton Records)

Naughty Professor: Identity (Independent)

Trombone Shorty: Parking Lot Symphony (Blue Note)

Water Seed: We Are Stars (Independent)

Best Rock Artist

Darcy Malone & the Tangle

Johnny Sketch & the Dirty Notes

Sweet Crude

The Revivalists

Vox and the Hound

Best Rock Album

Bantam Foxes: Pinball (Independent)

Darcy Malone & the Tangle: Make Me Over (Independent)

Johnny Sketch and the Dirty Notes: sketch (Full Frontal Records)

Sweet Crude: Creatures (Rhymes & Reason)

Vox and the Hound: Aloha Shores (Independent)

Best Rap / Hip-Hop Artist / Bounce Artist

3D Na’Tee

Alfred Banks


Don Flamingo


Best Rap / Hip-Hop Album/Mixtape

3D Na’Tee: Songs That Didn’t Make the Tape, Vol. 1 (CD Baby)

Alfred Banks: The Beautiful (Underdogcentral Media)

Dee-1: Slingshot David (Essential Sound)

Don Flamingo: Race to Power (EP) (Apple Music)

Pell: Girasoul (EP) (Payday Records)

Best Traditional Jazz Artist

New Orleans Jazz Vipers

New Orleans Swamp Donkeys

Preservation Hall Jazz Band

Seva Venet

Tuba Skinny

Best Traditional Jazz Album

Kermit Ruffins and Irvin Mayfield: A Beautiful Word (Basin Street)

Preservation Hall Jazz Band: So it Is (Legacy Recordings)

Seva Venet: New Orleans Banjo Vol 1: “Musieu Bainjo” (Independent)

Shake ’Em Up Jazz Band: Le Donne Mangiano Zucchero (Independent)

The New Orleans Jazz Vipers: Live & Viperizin’ (Independent)

Best Contemporary Jazz Artist

Billie Davies

Charlie Halloran

Christian Scott aTunde Adjuah

James Singleton

Nicholas Payton

Stanton Moore

Best Contemporary Jazz Album

Christian Scott aTunde Adjuah: The Centennial Trilogy (Ropeadope)

David L. Harris: Blues I Felt (Independent)

John Michael Bradford: Something Old, Something New (AFO)

Nicholas Payton: Afro-Caribbean Mixtape (Ropeadope)

Stanton Moore: With You In Mind: The Songs of Allen Toussaint (Mascot Records)

Best Brass Band


Hot 8 Brass Band

New Breed Brass Band

The Original Pinettes Brass Band

The Soul Rebels

Best Cajun Artist

Bonsoir, Catin


High Performance

Lost Bayou Ramblers

Roddie Romero & the Hub City All Stars

Best Cajun Album

Bonsoir, Catin: L’Aurore (Valcour Records)

Feufollet: Baby’s on Fire (Valcour Records)

High Performance: Cajun Cool (Swallow Records)

Kyle Huval and the Dixie Club Ramblers: Straight Allons (Valcour Records)

Lost Bayou Ramblers: Kalenda (Rice Pump)

Best Zydeco Artist

Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band

Corey Ledet & His Zydeco Band

Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers

Leroy Thomas & the Zydeco Roadrunners

Nathan & the Zydeco Cha Chas

Best Zydeco Album

Corey Ledet & His Zydeco Band: Standing on Faith (CPL Records)

Dwayne Dopsie and the Zydeco Hellraisers: Top of the Mountain (Crew Records)

J.J. Caillier & the Zydeco Knockouts: Bad As I Wanna Be (Caillier Records)

Keith Frank: One Night At Cowboy’s (Soulwood Records)

Terry and the Zydeco Bad Boys: Allons Zydeco (Lockdowne Records)

Best Roots Rock Artist

Honey Island Swamp Band

King James & the Special Men

Margie Perez

Sam Price & the True Believers

The Deslondes

Best Roots Rock Album

Chris Belleau: Swamp Fever (Proud Dog)

King James & the Special Men: Act Like You Know (Independent)

Margie Perez: Love is All (Threadhead Records)

Sam Price & the True Believers: Sam Price and the True Believers (Independent)

Best Country/Folk/Singer-Songwriter Artist

Greg Schatz

Hurray for the Riff Raff

Lynn Drury

Paul Sanchez and the Rolling Road Show

Sweet Cecilia

Best Country/Folk/Singer-Songwriter Album

Greg Schatz: Small Piece of Mind (Independent)

Hurray for the Riff Raff: The Navigator (ATO)

Lynn Drury: Rise of the Fall (Independent)

Paul Sanchez and the Rolling Road Show: Life is a Ride (Independent)

Sweet Cecilia: Sing Me a Story (Independent)

Best Gospel Artist

Franklin Avenue Church Choir

Greater St. Stephens Baptist Church

Leo Jackson & the Melody Clouds

McDonough 35 High School Gospel Choir

Rocks of Harmony

The Electrifying Crownseekers

Best Cover Band

Bag Of Donuts

Bucktown All-Stars

Jamaican Me Breakfast Club

Top Cats

Where Y’acht

Songwriter of the Year

Dayna Kurtz

Greg Schatz

Kelcy Mae

Mia Borders

Paul Sanchez

Best Female Vocalist

Cole Williams

Erica Falls

Quiana Lynell

Robin Barnes

Tarriona “Tank” Ball

Best Male Vocalist

Cyril Neville

Gregg Martinez

Jamison Ross

John Boutte

PJ Morton

Best Bass Player

Charlie Wooton

George Porter, Jr.

James Singleton

Peter Harris

Sam Price

Best Guitarist

Alex McMurray

Anders Osborne

Jonathon “Boogie” Long

Sonny Landreth

Steve Masakowski

Best Drummer

Herlin Riley

Joe Lastie, Jr.

Johnny Vidacovich

Shannon Powell

Stanton Moore

Best Saxophonist

Donald Harrison, Jr.

Rex Gregory

Roderick Paulin

Roger Lewis

Tony Dagradi

Best Clarinetist

Doreen Ketchens

Dr. Michael White

Evan Christopher

Gregory Agid

Tim Laughlin

Best Trumpeter

Christian Scott aTunde Adjuah

Eric Benny Bloom

Leon “Kid Chocolate” Brown

Leroy Jones

Nicholas Payton

Best Trombonist

Carly Meyers

Craig Klein

Delfeayo Marsalis

Mark Mullins

Troy Andrews

Best Tuba/Sousaphonist

Benny Pete

Jon Gross

Kirk Joseph

Matt Perrine

Phil Frazier

Best Piano / Keyboardist

David Torkanowsky

Jason A. Butler

Jon Cleary

Larry Sieberth

Tom McDermott

Best Accordionist

Andre Michot

Bruce “Sunpie” Barnes

Bruce Daigrepont

Dwayne Dopsie

Roddie Romero

Best Violin/Fiddle Player

Amanda Shaw

David Greely

Joel Savoy

Louis Michot

Matt Rhody

Best DJ

DJ Soul Sister

EF Cuttin

Mannie Fresh

Pretty Lights

Quickie Mart

Best Other Instrument

Alexey Marti (percussion)

Don Vappie (banjo)

Jason Marsalis (vibes)

Johnny Sansone (harmonica)

Mike Dillon (vibes)

Washboard Chaz (washboard)

Best Music Video

“Fly” by ROAR!, directed by ROAR! and Rob Davis.

“Mirrors” by Naughty Professor featuring Cole DeGenova, mixed by Qmillion, filmed & edited by ABIS Productions

“Mon Esprit” by Sweet Crude, directed by Zac Manuel

“Open Sesame” by Water Seed,, edited by Mike Holderbeast

“Quick” by Tank and the Bangas, Directed by FosterBear Films

“The Devil That You Know” by Greg Schatz, cinematographer Greg Tilton

“We Believe” by Sam Price and the True Believers, directed and edited by Sam Radutzky Cinematography


Our process: We solicited nominations from musicians and others in the music community, for excellence in recordings and performances during 2016. We then gave the results to our writers and editors and with input from both, determined the nominations in each category, keeping in mind that these nominations only recognize work done in 2016.

This year we have instituted a “three-year” nomination policy. If you’ve won a Best of the Beat Award three years in a row in a specific category, you cannot be nominated the fourth year. This year we combined Rap and Hip-Hop with Bounce—that eliminated Big Freedia, who has won the Bounce category four years in a row. We hope that this new policy will recognize other hard-working musicians and give them the opportunity to win a Best of the Beat Award.

The public begins voting on the resulting ballot on December 13. Voting ends on January 12, so make sure to get to it before time runs out.

Sponsored by OffBeat Media, Positive Vibrations Foundation, Generations Hall, The Orpheum Theater, WWNO, WYES, The New Orleans Advocate, WHIV-FM 102.3.

The Best of the Beat Awards are presented by The OffBeat Music and Cultural Arts Foundation. The OMCAF was developed to create opportunities that support Louisiana artists in leading sustainable creative lives. The OMCAF merges education, advocacy, community engagement and creative collaboration to foster and uplift Louisiana music, arts and culture.

Inspired by the work of OffBeat Magazine, which has a robust history contributing to the promotion, visibility and legitimacy of Louisiana’s music and cultural scene, the OMCAF are committed advocates for the preservation of Louisiana culture.