Event Search

Best of the Beat Award Winners:
Complete List

Lifetime Achievement in Music
(category starts in 1997)

1997: Aaron Neville
1998: Tommy Ridgley
1999: Dr. John
2000: Earl King
2001: Pete Fountain
2002: Art Neville
2003: Eddie Bo
2004: Clarence “Gatemouth” Brown
2005: Allen Toussaint / Irma Thomas
2006: Fats Domino
2007: Wardell Quezergue
2008: Theodore Emile “Bo” Dollis / Harold Battiste
2009: Deacon John Moore
2010: Dave Bartholomew
2011: George Porter Jr.
2012: 2012: Al “Carnival Time” Johnson, Clarence “Frogman” Henry, Jean Knight, Frankie Ford, Ernie Vincent, Robert Parker, The Dixie Cups

Lifetime Achievement in Music Education
(category starts in 2000)

2000: Kidd Jordan
2001: Ellis Marsalis
2002: Clyde Kerr, Jr.
2003: Alvin Batiste
2004: Mercedes Tucker Stamps
2005: Wanda Rouzan
2006: Harold Battiste
2007: Wilbert Rawlins, Jr.
2008: Donald Harrison / Cherice Harrison-Nelson
2009: Barry Ancelet
2010: Derrick Tabb (Roots of Music)
2011: John Rankin
2012: Jonathan Bloom

Lifetime Achievement in Music Business
(category starts in 1999)

1999: Cosimo Matassa
2000: Floyd Soileau
2001: Eddie Shuler
2002: Stan Lewis
2003: Jim Russell
2004: Larry McKinley
2005: George and Nina Buck
2006: Warren Hildebrand
2007: Roy Shaw
2008: Maggie Warwick
2009: Quint Davis
2010: Johnny Palazzotto
2011: Scott Billington
2012: Jimmy Anselmo

Heartbeat Award
(category starts in 2001)

2001: Harold Battiste
2002: Bethany & Johann Bultman
2003: Sylvester Francis
2004: Albinas Prizgintas
2005: Uncle Lionel
2006: The Musicians’ Hurricane Relief Agencies
2007: Cynthia Simien
2008: Antoinette K-Doe
2009: Threadhead Records
2010: “Treme”
2011: Mary Howell
2012: Big Chief Howard Miller

Artist of the Year

1995: Better Than Ezra
1996: Cowboy Mouth
1997: Astral Project
1998: The Radiators
1999: Kermit Ruffins
2000: Galactic
2001: Kermit Ruffins
2002: Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen
2003: Deacon John
2004: the subdudes
2005: (no award because of Katrina)
2006: Troy “Trombone Shorty” Andrews
2007: Troy “Trombone Shorty” Andrews
2008: Irma Thomas
2009: Allen Toussaint
2010: Troy “Trombone Shorty” Andrews
2011: Troy “Trombone Shorty” Andrews
2012: Troy “Trombone Shorty” Andrews

Best Overall Performer

1995: Fred LeBlanc
1996: Fred LeBlanc
1997: Kermit Ruffins
1998: Johnny Angel
(category discontinued)

Album of the Year

1995: Better Than Ezra: Deluxe
1996: The Iguanas: Superball
1997: Doc Cheatham & Nicholas Payton: Doc Cheatham & Nicholas Payton
1998: Dr. John: Anutha Zone
1999: Continental Drifters: Vermillion
2000: Dr. John: Duke Elegant
2001: Dr. John: Creole Moon
2002: Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen: Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen
2003: Deacon John: Deacon John’s Jump Blues
2004: Dr. John: N’Awlinz: Dis, Dat or D’Udda
2005: (no award because of Katrina)
2006: Allen Toussaint & Elvis Costello: The River in Reverse
2007: Galactic: From the Corner to the Block
2008: Dr. John: City That Care Forgot
2009: Allen Toussaint: The Bright Mississippi
2010: Trombone Shorty: Backatown
2011: Trombone Shorty: For True
2012: Dr. John: Locked Down

Song of the Year
1995: Better Than Ezra: “Good”
1996: Johnny Sansone: “Crescent City Moon”
1997: Lenny McDaniels: “Tired Angels”
1998: Mac Rebennack: “Sweet Home New Orleans”
1999: Tab Benoit: “These Blues are all Mine”
2000: Cyril Neville & Allen Toussaint: “New Orleans Cookin’”
2001: Kermit Ruffins: “Drop me Off in New Orleans”
2002: Kermit Ruffins: “When I Die (You Better Second Line)”
2003: Iguanas: “Sugar Cane”
2004: Aaron, Art, Charles, Cyril & Ivan Neville, Milton Davis: “Brothers”
2005-2008: (no award given)
2009: John Boutte and Paul Sanchez: “Hey God”
2010: John Boutte: “Treme Song”
2011: GIVERS: “Up Up Up
2012: Anders Osborne: “Louisiana Gold”

Songwriter of the Year
(category starts in 2003)

2003: Anders Osborne
2004: Anders Osborne
2005-2008: (no award given)
2009: Paul Sanchez
2010: Dr. John
2011: Tab Benoit
2012: Anders Osborne

Sideman of the Year
(category stars in 2001)

2001: Charlie Miller
2002: Eric Traub
2003: Freddy Lonzo / Smokey Johnson
2004: Peter “Chuck” Badie
(category discontinued)

Living Legend
(category starts in 2001)

2001: Dave Bartholomew
2002: Clarence “Frogman” Henry
2003: Wardell Querzergue / Wallace Davenport
2004: Frankie Ford
(category discontinued)

Best Blues Band or Performer

1995: Walter “Wolfman” Washington
1996: Jumpin’ Johnny
1997: Corey Harris
1998: John Mooney
1999: Tab Benoit
2000: Walter “Wolfman” Washington & the Roadmasters
2001: Clarence “Gatemouth” Brown
2002: Tab Benoit
2003: Tab Benoit
2004: Clarence “Gatemouth” Brown
2005: (no award because of Katrina)
2006: Walter “Wolfman” Washington & the Roadmasters
2007: Mem Shannon & the Membership
2008: Irma Thomas
2009: Tab Benoit
2010: Dr. John
2011: Tab Benoit
2012: Tab Benoit

Best Blues Album

1995: Mem Shannon: A Cab Driver’s Blues
1996: Jumpin’ Johnny: Crescent City Moon
1997: Corey Harris: Fish Ain’t Bitin’
1998: Coco Robicheaux: Louisiana Medicine Man
1999: Tab Benoit: These Blues are all Mine
2000: Walter “Wolfman” Washington: On the Prowl
2001: Clarence “Gatemouth” Brown: Back to Bogalusa
2002: Tab Benoit: Wetlands
2003: Sonny Landreth: The Road We’re On
2004: Clarence “Gatemouth” Brown: Timeless
2005: (no award because of Katrina)
2006: Tab Benoit: Brother to the Blues
2007: Andy J. Forest: Real Stories of Love, Labor and Other Man-Made Catastrophes
2008: Irma Thomas: Simply Grand
2009: Honey Island Swamp Band: Wishing Well
2010: Dr. John: Tribal
2011: Tab Benoit: Medicine
2012: Sonny Landreth: Elemental Journey

Best Emerging Blues Band or Performer

1995: Corey Harris
1996: Chris Thomas King
1997: Chris Thomas King
1998: Kipori “Baby Wolf” Woods
1999: Kipori “Baby Wolf” Woods
2000: Melissa Sigler
2001: Michael Juan Nunez
2002: Big Daddy ‘O’
2003: Eric Lindell
2004: Washboard Chaz Blues Trio
(category discontinued)

Best Club to Hear Blues

1995: House of Blues
1996: House of Blues
1997: House of Blues
1998: Maple Leaf
1999: House of Blues
(category discontinued, see Best Club)

Best Blues Vocalist

1995: Johnny Adams
1996: TIE: Marva Wright / Corey Harris
(category discontinued, See Best Vocalist)

Best Blues Guitarist

1995: Snooks Eaglin
1996: Snooks Eaglin
(category discontinued, See Best Guitar)

Best Blues Harmonica

1995: Rockin’ Jake
1996: Jumpin’ Johnny Sansone
(category discontinued, See Best Harmonica)

Best Funk Band or Performer

1995: funky Meters
1996: funky Meters
1997: Galactic
1998: funky Meters
1999: funky Meters
(category discontinued, see Best R&B/Funk Band or Performer)

Best Funk Album
(category starts in 1996)

1996: Galactic: Coolin’ Off
1997: All That: Eponymous Debut
1998: Walter “Wolfman” Washington: Funk is in the House
1999: Jon Cleary: Moonburn
(category discontinued, see Best R&B/Funk Band or Performer)

Best Emerging Funk Band or Performer

1995: TIE: All That / Galactic
1996: All That
1997: New World Funk Ensemble
1998: Iris May Tango
1999: All That
(category discontinued, see Best R&B/Funk Band or Performer)

Best Club to Hear R&B

1996: House of Blues
(category discontinued, see Best Club)

Best Club to Hear Funk
(category starts in 1997)

1997: Tipitina’s
1998: Tipitina’s
1999: Tipitina’s
(category discontinued, see Best Club)

Best R&B/Soul Band or Performer
(category starts in 1997, see Funk/R&B/Soul)

1997: Walter “Wolfman” Washington
1998: Walter “Wolfman” Washington
1999: The Neville Brothers
(category discontinued, see Best R&B/Funk Band or Performer)

Best R&B/Soul Album

1995: Tommy Ridgley: Since the Blues Began
1996: (no award given)
1997: Dr. John: Trippin’ Live
1998: Johnny Adams: Man of My World
1999: Jon Cleary: Moonburn
(category discontinued, see Best R&B/Funk Band or Performer)

Best Emerging R&B/Soul Band or Performer
(category starts in 1997, see Funk/R&B/Soul)

1997: The Davell Crawford Singers
1998: Amy and the Hank Sinatras
1999: Soul Remedy
(category discontinued, see Best R&B/Funk Band or Performer)

Best R&B/Soul Vocalist

1995: Johnny Adams
1996: TIE: Aaron Neville / Johnny Adams
(category discontinued, see Best Vocalist)

Best Club to Hear R&B/Soul

1995: Tipitina’s
1996: (no award)
1997: Tipitina’s
1998: Tipitina’s
1999: House of Blues
(category discontinued, see Best Club)

Best New Orleans Style R&B Band or Performer

1995: George Porter, Jr. & the Running Pardners
1996: George Porter, Jr. & the Running Pardners
(category discontinued, see R&B/Funk/Soul)

Best Urban Contemporary R&B Band or Performer

1995: Walter “Wolfman” Washington
1996: Elate
(category discontinued, see R&B/Funk/Soul)

Best R&B/Funk Band or Performer
(category starts in 2000, see R&B/Soul and Funk)

2000: Galactic
2001: Dr. John
2002: Papa Grows Funk
2003: Deacon John
2004: Papa Grows Funk
2005: (no award because of Katrina)
2006: Ivan Neville’s Dumpstaphunk
2007: Trombone Shorty and Orleans Ave.
2008: Trombone Shorty and Orleans Ave.
2009: Ivan Neville’s Dumpstaphunk
2010: Trombone Shorty and Orleans Ave.
2011: Trombone Shorty and Orleans Ave.
2012: Trombone Shorty and Orleans Ave.

Best R&B/Funk Album
(category starts in 2000, see R&B/Soul and Funk)

2000: Dr. John: Duke Elegant
2001: Dr. John: Creole Moon
2002: Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen: Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen
2003: Fats Domino: Live at the Jazz & Heritage Festival
2004: Dr. John: N’Awlinz: Dis, Dat or D’udda
2005: (no award because of Katrina)
2006: Allen Toussaint & Elvis Costello: The River in Reverse
2007: Various Artists: Goin’ Home: A Tribute to Fats Domino
2008: Dr. John: City That Care Forgot
2009: Joe Krown, Walter “Wolfman” Washington, Russell Batiste, Jr.: Live at the Maple Leaf
2010: Trombone Shorty: Backatown
2011: Trombone Shorty: For True
2012: Galactic: Carnivale Electricos

Best Emerging R&B/Funk Band or Performer
(category starts in 2000, see R&B/Soul and Funk)

2000: Juice
2001: Papa Grows Funk
2002: Brotherhood of Groove
2003: Eric Lindell
2004: Johnny Sketch and the Dirty Notes
(category discontinued)

Best Rock Band or Performer

1995: Cowboy Mouth
1996: Cowboy Mouth
1997: Royal Fingerbowl
1998: Tiny Town
1999: Mulebone
2000: Continental Drifters
2001: Cowboy Mouth
2002: Cowboy Mouth
2003: Better Than Ezra
2004: Theresa Andersson
2005: (no award because of Katrina)
2006: Better Than Ezra
2007: Morning 40 Federation
2008: Theresa Andersson
2009: Theresa Andersson
2010: Happy Talk Band
2011: GIVERS
2012: The Revivalists

Best Rock Album

1995: Better Than Ezra: Deluxe
1996: Cowboy Mouth: Are You With Me?
1997: Royal Fingerbowl: Happy Birthday, Sabo!
1998: Cowboy Mouth: Mercyland
1999: Mulebone: 5 Shakes, 7 Spirits
2000: Cowboy Mouth: Easy
2001: Better Than Ezra: Closer
2002: Dash: Sonic Boom
2003: Johnny Sketch & the Dirty Notes: Bandicoot
2004: Theresa Andersson: Shine
2005: (no award because of Katrina)
2006: Cowboy Mouth: Voodoo Shoppe
2007: Quintron and Miss Pussycat: Jamskate
2008: Theresa Andersson: Hummingbird, Go!
2009: Better Than Ezra: Paper Empire
2010: Rotary Downs: Cracked Maps & Blue Reports
2011: GIVERS: In Light
2012: The Revivalists: City of Sound

Best Emerging Rock Band or Performer

1995: TIE: The Boondoggles / Thousand $ Car
1996: Royal Fingerbowl
1997: Tiny Town
1998: Mulebone
1999: Joy Buzzer
2000: Morning 40 Federation
2001: Ricki Comeaux
2002: Hazard County Girls
2003: Doctor A Go-Go
2004: Big Blue Marble
(category discontinued)

Best Rock Vocalist

1995: TIE: Susan Cowsill / Barbara Menendez
1996: Fred LeBlanc
(category discontinued, see Best Vocalist)

Best Rock Guitarist

1995: TIE: Anders Osborne / Cranston Clements
1996: Cranston Clements
(category discontinued, see Best Guitar)

Best Rock Bassist

1995: Dave Clements
1996: Dave Clements
(category discontinued, see Best Bass)

Best Rock Drummer

1995: Fred LeBlanc
1996: Fred LeBlanc
(category discontinued, see Best Drummer)

Best Club to Hear Rock

1995: Howlin’ Wolf
1996: Howlin’ Wolf
1997: Howlin’ Wolf
1998: Howlin’ Wolf
1999: Howlin’ Wolf
(category discontinued, see Best Club)

Best Roots Rock Band or Performer

1995: Anders Osborne
1996: Anders Osborne
1997-2000: (no award given, see Best Country/Folk category)
2001: The Radiators
2002: The Radiators
2003: The Iguanas
2004: the subdudes
2005-2009: (no award given, see Best Country/Folk/Roots Rock category)
2010: Honey Island Swamp Band
2011: Anders Osborne
2012: Dr. John

Best Roots Rock Album
(category starts in 2001)

2001: Anders Osborne: Ash Wednesday Blues
2002: Anders Osborne & Monk Boudreaux: Bury the Hatchet
2003: The Iguanas: Plastic Silver 9 Volt Heart
2004: the subdudes: Miracle Mule
2005-2009: (no award given, see Best Country/Folk/Roots Rock category)
2010: Anders Osborne: American Patchwork
2011: Creole String Beans: Shrimp Boots and Vintage Suits
2012: Dr. John: Locked Down

Best Emerging Roots Rock Band or Performer
(category starts in 2001)

2001: Joe Stark
2002: Johnny Sketch & the Dirty Notes
2003: Marc Broussard
2004: Chris Mule
(category discontinued)

Best Progressive Rock Band or Performer

1995: Evil Nurse Sheila!
1996: Of Human Bondage
(category discontinued)

Best Rap/Hip-Hop Band or Performer

1995: Mystikal
1996: Mystikal
1997: Master P
1998: Master P
1999: Coolbone
2000: Mystikal
2001: Mystikal
2002: Mystikal
2003: Big Tymers
2004: Mystikal
2005: (no award because of Katrina)
2006: Lil Wayne
2007: Truth Universal
2008: Lil Wayne
2009: Juvenile
2010: Big Freedia
2011: Big Freedia
2012: Dee-1

Best Rap/Hip-Hop Album/Mixtape

1995: Mystikal: The Mind of Mystikal
1996: Mystikal: Mystikal
1997: Master P: Ghetto D
1998: Master P: MP Da Last Don
1999: Juvenile: 400 Degreez
2000: Mytikal: Let’s Get Ready
2001: Juvenile: Project English
2002: Big Tymers: Hood Rich
2003: Big Tymers: Big Money Heavyweight
2004: Various Artists: The Humid Sounds of Media Darling Records
2005-2007: (no award given)
2008: Lil Wayne: The Carter III
2009: Lil Wayne: No Ceilings (Mixtape)
2010: Juvenile: Beast Mode
2011: Curren$y: Weekend at Burnie’s
2012: Dee-1: The Focus Tape

Best Emerging Rap/Hip-Hop Band or Performer
(category starts in 1997)

1997: Coolbone
1998: Juvenile
1999: Hot Boys
2000: Katey Red
2001: Lil Romeo
2002: CAC
2003: Ballzack
2004: DJ Lady Fingaz
(category discontinued)

Best Bounce Artist
(category starts in 2012)

2012: Big Freedia

Best Rap/Hip-Hop DJ

1995: TIE: DJ Rico / Wild Wayne
1996: DJ Phit Kit
(category discontinued, see Best DJ)

Best Club to Hear Rap/Hip-Hop

1995: Café Istanbul
1996: Club Whispers
1997: House of Blues
1998: House of Blues
1999: House of Blues
(category discontinued, see Best Club)

Best Traditional Jazz Band or Performer

1995: Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers
1996: Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers
1997: Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers
1998: Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers
1999: Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers
2000: Preservation Hall Jazz Band
2001: Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers
2002: Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers
2003: Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers
2004: Kermit Ruffins & the Barbeque Swingers
2005: (no award because of Katrina)
2006: Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers
2007: Preservation Hall Jazz Band
2008: Preservation Hall Jazz Band
2009: Kermit Ruffins
2010: Kermit Ruffins
2011: Preservation Hall Jazz Band
2012: Kermit Ruffins

Best Traditional Jazz Album
(category starts in 1996)

1996: New Orleans Nightcrawlers: New Orleans Nightcrawlers
1997: Doc Cheatham & Nicholas Payton: Doc Cheatham & Nicholas Payton
1998: James Andrews: Satchmo fo the Ghetto
1999: Kermit Ruffins: Swing This
2000: Bob French Original Tuxedo Jazz Band and Friends: Livin’ the Legacy
2001: Kermit Ruffins: 1533 St. Philip Street
2002: Kermit Ruffins: Big Easy
2003: Tim Laughlin: The Isle of Orleans
2004: New Orleans Jazz Vipers: Live on Frenchmen Street
2005: (no award because of Katrina)
2006: New Orleans Jazz Vipers: Hope You’re Comin’ Back
2007: Tom McDermott: Live in Paris
2008: John Boutte: Good Neighbor
2009: Allen Toussaint: The Bright Mississippi
2010: Kermit Ruffins: Happy Talk
2011: New Orleans Moonshiners: Frenchmen St. Parade
2012: Preservation Hall Jazz Band: St. Peter & 57th St

Best Emerging Traditional Jazz Band or Performer
(category starts in 1997)

1997: Don Vappie & the Creole Serenaders
1998: James Andrews
1999: Egg Yolk Jubilee
2000: Port of New Orleans Jazz Band
2001: Jazz Vipers
2002: Troy Andrews
2003: Jazz Vipers
2004: Troy Andrews
(category discontinued)

Best Club to Hear Traditional Jazz

1995: Palm Court
1996: Preservation Hall
1997: Palm Court
1998: Palm Court
1999: Preservation Hall
(category discontinued, see Best Club)

Best Contemporary Jazz Band or Performer

1995: Astral Project
1996: Astral Project
1997: Astral Project
1998: Astral Project
1999: Los Hombres Calientes
2000: Los Hombres Calientes
2001: Astral Project
2002: Astral Project
2003: Los Hombres Calientes
2004: Los Hombres Calientes
2005: (no award because of Katrina)
2006: Troy Andrews
2007: Christian Scott
2008: Terence Blanchard
2009: Terence Blanchard
2010: Irvin Mayfield
2011: Irvin Mayfield & the New Orleans Jazz Orchestra
2012: Irvin Mayfield & the New Orleans Jazz Orchestra

Best Contemporary Jazz Album

1995: Johnny Vidacovich: Mystery Street
1996: Johnny Vidacovich: Banks Street
1997: Astral Project: Elevado
1998: Los Hombres Calientes: Los Hombres Calientes
1999: Los Hombres Calientes: Volume 2
2000: Branford Marsalis: Contemporary Jazz
2001: Harry Connick, Jr.: 30
2002: Astral Project: Big Shot
2003: Harry Connick, Jr.: Other Hours: Connick on Piano, Volume 1
2004: Ellis Marsalis: On The First Occasion
2005: (no award because of Katrina)
2006: Branford Marsalis: Braggtown
2007: Christian Scott: Anthem
2008: Ellis Marsalis Quartet: An Open Letter to Thelonious
2009: Terence Blanchard: Choices
2010: Cindy Scott: Let the Devil Take Tomorrow
2011: Irvin Mayfield A Love Letter to New Orleans
2012: Doug Belote: Magazine St

Best Emerging Contemporary Jazz Band or Performer

1995: Jeremy Davenport
1996: Irvin Mayfield
1997: 3 Now 3
1998: Los Hombres Calientes
1999: Quintology
2000: Jonathan Freilich’s Naked on the Floor Quintet
2001: The Naked Orchestra
2002: Aaron Fletcher
2003: (No award given)
2004: Troy Andrews
2005: Maurice Brown
(category discontinued)

Best Contemporary Jazz Vocalist

1995: Phillip Manuel
1996: Germaine Bazzle
(category discontinued, see Best Vocalist)

Best Contemporary Jazz Trumpet Player

1995: Kermit Ruffins
1996: TIE: Kermit Ruffins / Nicholas Payton
(category discontinued, see Best Trumpet)

Best Contemporary Jazz Saxophone Player

1995: Tony Dagradi
1996: Wessell Anderson
(category discontinued, see Best Saxophone)

Best Contemporary Jazz Guitar Player

1995: Steve Masakowski
1996: Steve Masakowski
(category discontinued, See Best Guitar)

Best Contemporary Jazz Bass Player

1995: James Singleton
1996: James Singleton
(category discontinued, See Best Bass)

Best Contemporary Jazz Piano Player

1995: David Torkanowsky
1996: Henry Butler
(category discontinued, See Best Piano)

Best Contemporary Jazz Strings Player

1995: Michael Ward
1996: Michael Ward
(category discontinued)

Best Contemporary Jazz Drummer

1995: Johnny Vidacovich
1996: Johnny Vidacovich
(category discontinued, See Best Drummer)

Best Club to Hear Contemporary Jazz

1995: Snug Harbor
1996: Snug Harbor
1997: Snug Harbor
1998: Snug Harbor
1999: Snug Harbor
(category discontinued, see Best Club)

Best Traditional Brass Band

1995: Treme Brass Band
1996: Olympia Brass Band
(category discontinued, See Best Brass Band)

Best Traditional Brass Band Album

1995: Treme Brass Band: Gimme My Money Back
(category discontinued, See Best Brass Band Album)

Best Contemporary Brass Band

1995: Rebirth Brass Band
1996: Treme Brass Band
(category discontinued, See Best Brass Band)

Best Emerging Contemporary Brass Band

1995: Soul Rebels
1996: New Birth Brass Band
(category discontinued, See Best Brass Band)

Most Promising Newcomer Jazz Band
(category began in 1996)

1996: Coolbone
(category discontinued, see Best Brass Band)

Best Brass Band
(category starts in 1997)

1997: Rebirth Brass Band
1998: Rebirth Brass Band
1999: Rebirth Brass Band
2000: Rebirth Brass Band
2001: Rebirth Brass Band
2002: Dirty Dozen Brass Band
2003: Rebirth Brass Band
2004: Dirty Dozen Brass Band
2005: (no award because of Katrina)
2006: Rebirth Brass Band
2007: Rebirth Brass Band
2008: Rebirth Brass Band
2009: Rebirth Brass Band
2010: Rebirth Brass Band
2011: Rebirth Brass Band
2012: Rebirth Brass Band

Best Brass Band Album
(category starts in 1997)

1997: Night Crawlers Brass Band: Funknicity
1998: Soul Rebels: No More Parades
1999: Rebirth Brass Band: Live at the Maple Leaf
2000: New Orleans Nightcrawlers: Live at the Old Point
2001: Rebirth Brass Band: Hot Venom
2002: Dirty Dozen Brass Band: Medicated Magic
2003: Coolbone: Brothers in Swing, Volume 1
2004: Dirty Dozen Brass Band: Funeral for a Friend
2005: (no award because of Katrina)
2006: Dirty Dozen Brass Band: What’s Going On
2007-2010: (no award given)
2011: Rebirth Brass Band: Rebirth of New Orleans
2012: The Soul Rebels: Unlock Your Mind

Best Emerging Brass Band or Performer
(category starts in 1997)

1997: Coolbone
1998: Hot 8 Brass Band
1999: Michael Foster Project
2000: Forgotten Souls Brass Band
2001: Potholes Brass Band
2002: Potholes Brass Band
2003: Big Sam’s Funky Nation
(category discontinued)

Best Club to Hear Brass Bands
(category starts in 1997)

1997: Donna’s
1998: Donna’s
1999: Donna’s
(category discontinued, see Best Club)

Best Cajun Band or Performer

1995: BeauSoleil avec Michael Doucet
1996: Bruce Daigrepont
1997: BeauSoleil avec Michael Doucet
1998: BeauSoleil avec Michael Doucet
1999: BeauSoleil avec Michael Doucet
2000: BeauSoleil avec Michael Doucet
2001: BeauSoleil avec Michael Doucet
2002: BeauSoleil avec Michael Doucet
2003: Steve Riley & the Mamou Playboys
2004: BeauSoleil avec Michael Doucet
2005: (no award because of Katrina)
2006: BeauSoleil avec Michael Doucet
2007: BeauSoleil avec Michael Doucet
2008: BeauSoleil avec Michael Doucet
2009: BeauSoleil avec Michael Doucet
2010: BeauSoleil avec Michael Doucet
2011: Steve Riley & the Mamou Playboys
2012: Lost Bayou Ramblers

Best Cajun Album

1995: Steve Riley & the Mamou Playboys: La Toussinat
1996: Gina Forsyth & Waylon Thibodeaux: Dans La Louisianne
1997: BeauSoleil avec Michael Doucet: L’Amour ou la Folie?
1998: Steve Riley & the Mamou Playboys: Bayou Ruler
1999: Bruce Daigrepont: Paradis
2000: Savoy-Doucet Cajun Band: Sam’s Big Rooster
2001: BeauSoleil avec Michael Doucet: Looking Back Tomorrow: BeauSoleil Live!
2002: Ann Savoy & Other Artists: Evangeline Made: A Tribute to Cajun Music
2003: Steve Riley & the Mamou Playboys: Bon Rêve
2004: Amanda Shaw: I’m not a Bubble Gum Pop Princess
2005: (no award because of Katrina)
2006: BeauSoleil avec Michael Doucet: Live in Louisiana
2007: Various Artists: Allons Boire un Coup: A Collection of Cajun & Creole Drinking Songs
2008: Michael Doucet: From Now On
2009: BeauSoleil avec Michael Doucet: Alligator Purse
2010: Pine Leaf Boys: Back Home
2011: Steve Riley & the Mamou Playboys: Grand Isle
2012: Lost Bayou Ramblers: Mammoth Waltz

Best Emerging Cajun Band or Performer
(category starts in 1997)

1997: Hunter Hayes
1998: Papillion
1999: Le Bon Vie
2000: Kenneth Thibodeaux and the Cajun Dance Band
2001: Feufollet
2002: The Red Stick Ramblers
2003: Amanda Shaw
2004: Savoy Michot Cajun Band
(category discontinued)

Best Club to Hear Cajun

1996: Mulates
1996: Tipitina’s
1997: Tipitina’s
1998: Tipitina’s
1999: Mulate’s
(category discontinued, see Best Club)

Best Place to Cajun Dance

1995: Tipitina’s
1996: Tipitina’s
(category discontinued)

Best Zydeco Band or Performer

1995: Rockin’ Dopsie, Jr. and the Zydeco Twisters
1996: Rosie Ledet
1997: Rockin’ Dopsie, Jr. and the Zydeco Twisters
1998: Rockin’ Dopsie, Jr. and the Zydeco Twisters
1999: Beau Jocque
2000: Rockin’ Dopsie, Jr. and the Zydeco Twisters
2001: Buckwheat Zydeco
2002: Nathan & the Zydeco Cha-Chas
2003: Rockin’ Dopsie, Jr. and the Zydeco Twisters
2004: Rockin’ Dopsie, Jr. and the Zydeco Twisters
2005: (no award because of Katrina)
2006: Nathan & the Zydeco Cha-Chas
2007: Chris Ardoin and NuStep
2008: Terrance Simien and the Zydeco Experience
2009: Terrance Simien
2010: Buckwheat Zydeco
2011: Geno Delafose
2012: Dwayne Dopsie and the Zydeco Hellraisers

Best Zydeco Album

1995: Beau Jocque: Get it, Beau Jocque!
1996: Beau Jocque: Gonna Take You Down
1997: Sunpie Barnes: Lick a Hot Skillet
1998: Chris Ardoin and Double Clutchin’: Turn the Page
1999: Beau Jocque: Zydeco Giant
2000: Rockin’ Dopsie, Jr. and the Zydeco Twisters: Zydeco Man
2001: Boozoo Chavis: Down Home on Dog Hill
2002: Rockin’ Dopsie, Jr.: Rockin’ Zydeco Party
2003: Geno Delafose & French Rockin’ Boogie: Everybody’s Dancing
2004: Rockin’ Dopsie, Jr.: I Got My Mojo Working
2005: (no award because of Katrina)
2006: Nathan & the Zydeco Cha-Chas: Hang it High, Hang it Low
2007: Curley Taylor and Zydeco Trouble: Nothin’ Fells Like This
2008: Jeffery Broussard and the Creole Cowboys: Keep the Tradition Alive!
2009: Wayne Toups: Live 2009
2010: Chubby Carrier and the Bayou Swamp Band: Zydeco Junkie
2011: C.J. Chenier: Can’t Sit Down
2012: Dwayne Dopsie and the Zydeco Hellraisers: Been Good To You

Best Emerging Zydeco Band or Performer

1995: Rosie Ledet
1996: Rosie Ledet
1997: Chris Ardoin & Double Clutchin
1998: Brad Randell and the Zydeco High Ballers
1999: Dwayne Dopsie
2000: Dwayne Dopsie
2001: Sean Ardoin & ZydeKool
2002: Li’l Nathan & the Big Tymers
2003: Li’l Nathan & the Big Tymers
2004: no award given
2005: Dexter Ardoin & the Creole Ramblers
(category discontinued)

Best Zydeco Vocalist

1995: Rosie Ledet
1996: Rosie Ledet
(category discontinued)

Best Club to Hear Zydeco

1996: Mid-City Lanes Rock ’n’ Bowl
1996: Mid-City Lanes Rock ’n’ Bowl
1997: Mid-City Lanes Rock ’n’ Bowl
1998: Mid-City Lanes Rock ’n’ Bowl
1999: Mid-City Lanes Rock ’n’ Bowl
(category discontinued, see Best Club)

Best Country Artist or Band

1995: Swingin’ Haymakers
1996: Kim Carson & the Casualties
(category discontinued, see Best Country/Folk Artist)

Best Club to Hear Country Music

1995: Neutral Ground
1996: Piney Woods Opry
(category discontinued, see Best Club)

Best Folk Artist or Band

1995: Mike West
1996: Mike West
(category discontinued, see Best Country/Folk Artist)

Best Folk Album

1995: Swingin’ Haymakers: Live at the Neutral Ground
1996: Mike West: Redneck Riviera
(category discontinued, see Best Country/Folk Album)

Best Club to Hear Folk Music

1995: Neutral Ground
1996: Neutral Ground
(category discontinued, see Best Club)

Best Singer/Songwriter Artist

1995: Gina Forsyth
1996: Gina Forsyth
(category discontinued, see Best Country/Folk Performer)

Best Country/Folk Artist
(category starts in 1997)

1997: Mike West
1998: Kim Carson
1999: Kim Carson
2000: Kim Carson
2001: Kim Carson
2002: Kim Carson
2003: Kim Carson
2004: Kim Carson
2005: (no award because of Katrina)
2006-2009: (see Best Country/Folk/Roots Rock Performer)
2010: Gal Holiday & Her Honky Tonky Revue
2011: Yvette Landry

Best Country/Folk Album
(category starts in 1997)

1997: Mike West: Econoline
1998: Kim Carson: Tonkabilly
1999: Beth Patterson: Hybird Vigor
2000: Sam Broussard: Geeks
2001: Kim Carson: Calle de Orleans
2002: Mike West: New South
2003: David Egan: Twenty Years of Trouble
2004: Kim Carson and the Casualties: Live at Tipitina’s
2005: (no award because of Katrina)
2006-2009: (see Best Country/Folk/Roots Rock Album)
2010: Gal Holiday & Her Honky Tonk Revue: Set Two
2011: Yvette Landry: Should Have Known

Best Emerging Country/Folk Artist
(category starts in 1997)

1997: TIE: Kyle Hicks / Troubadours of Divine Bliss
1998: Hunter Logan and the Talegators
1999: Beth Patterson
2000: Sam Broussard
2001: The Ploughboys
2002: The Stump Knockers
2003: Lynn Drury
2004: Country Fried
(category discontinued)

Best Club to Hear Country/Folk Music
(category starts in 1997)

1997: Neutral Ground
1998: Neutral Ground
1999: Carrollton Station
(category discontinued, see Best Club)

Best County/Folk/Roots Rock Performer
(category starts in 2006)

2006: Theresa Andersson
2007: Susan Cowsill
2008: The Iguanas
2009: The Iguanas
2010: (category discontinued, see Best Country/Folk Artist and Best Roots Rock Artist)

Best County/Folk/Roots Rock Album
(category starts in 2006)

2006: Ann Savoy and Linda Ronstadt (the ZoZo Sisters): Adieu False Heart
2007: Johnny Sansone: Poor Man’s Paradise
2008: The Iguanas: If You Should Ever Fall on Hard Times
2009: Paul Sanchez and John Boutte: Stew Called New Orleans
2010: (category discontinued, see Best Country/Folk Album and Best Roots Rock Album)

Best Country/Folk/Singer-Songwriter Artist
(category starts in 2012)

2012: Hunter Hayes

Best Country/Folk/Singer-Songwriter Album
(category starts in 2012)

2012: Hurray for the Riff Raff: Look Out Mama

Best Gospel Group

1995: Zion Harmonizers
1996: Zion Harmonizers
1997: Zion Harmonizers
1998: Raymond Myles
1999: Zion Harmonizers
2000: Aaron Neville
2001: Mahalia Jackson Choir
2002: Zion Harmonizers
2003: Zion Harmonizers
2004: Zion Harmonizers
2005: (no award because of Katrina)
2006: Zion Harmonizers
2007: Franklin Avenue Baptist Church Mass Choir
2008: Zion Harmonizers
2009: (no award given)
2010: McDonogh 35 High School

Best Gospel Album
(category starts in 1997)

1997: Zion Harmonizers: God Promised Me
1998: Soulful Heavenly Stars: Say Amen
1999: Soulful Heavenly Stars: Who Are We
2000: Aaron Neville: Devotion
2001: One-A-Chord: Shout Hallelujah
2002: Stephen Alfred: For Such a Time As This…
2003: Aaron Neville: Believe
(category discontinued)

Best Emerging Gospel Group
(category starts in 1997)

1997: TIE: Mike & Moni / Heralds of Love
1998: Touch of Heaven
1999: Lyle Henderson
(category discontinued)

Best Gospel Vocalist

1995: Jo “Cool” Davis
1996: Jo “Cool” Davis
(category discontinued)

Best Gospel Choir

1995: TIE: Gospel Soul Children / Greater St. Stephen’s Choir
1996: Gospel Soul Children
(category discontinued)

Best Club to Hear Gospel

1995: TIE: House of Blues / Church
1996: Praline Connection
1997: House of Blues
1998: House of Blues
1999: House of Blues
(category discontinued, see Best Club)

Best Latin Music Performer

1995: Los Babies del Merengue
1996: Mas Mamones
1997: Mas Mamones
1998: Fredy Omar con su Banda
1999: Los Hombres Calientes
2000: Los Hombres Calientes
2001: Los Hombres Calientes
2002: Fredy Omar con su Banda
(category discontinued, see Best Latin/World Artist)

Best Latin Music Album

1995: Los Babies del Merengue: Ay Que Vacilon
1996: (no award given)
1997: Acoustic Swiftness: Molino
1998: Mas Mamones: Aguacero y Parranda
1999: Los Hombres Calientes: Volume 2
2000: John Boutte & Cubanismo featuring the Yockamo AllStars: Mardi Gras Mambo
2001: Los Hombres Calientes: New Congo Square: Volume 3
2002: Los Tres Amigos: Moon and Sand
(category discontinued, see Best Latin/World Album)

Best Emerging Latin Music Performer
(category starts in 1997)

1997: Fredy Omar
1998: Los Hombres Calientes
1999: Los Calientes del Son
2000: Los Vecinos
2001: (no award given)
2002: Otra
(category discontinued, see Best Latin/World Artist)

Best Club to Hear Latin Music

1995: Café Brasil
1996: Café Brasil
1997: Café Brasil
1998: Café Brasil
1999: Café Brasil
(category discontinued, see Best Club)

Best World Music Performer

1995: Shepherd Band
1996: Cool Riddims and Sista Teedy
1997: Cool Riddims and Sista Teedy
1998: Cool Riddims and Sista Teedy
1999: New Orleans Klezmer AllStars
2000: New Orleans Klezmer AllStars
2001: New Orleans Klezmer AllStars
2002: New Orleans Klezmer AllStars
(category discontinued, see Best Latin/World Artist)

Best World Music Album
(category starts in 1996)

1996: Bamboula 2000: Cultural Warriors
1997: New Orleans Klezmer AllStars: The Big Kibosh
1998: Cool Riddims and Sista Teedy: Pledge to my People
1999: New Orleans Klezmer AllStars: Fresh Out of the Past
2000: Casa Samba: Afro-Brazilian Fantasy
2001: Sunpie: Sunpie
(category discontinued, see Best Latin/World Album)

Best Emerging World Music Performer
(category starts in 1997)

1997: The Revelers
1998: The Revelers
1999: Milonga Tango
2000: (no award given)
2001: 007
2002: Higher Heights
(category discontinued, see Best Latin/World Artist)

Best Club to Hear World Music

1995: Café Brasil
1996: Café Brasil
1997: Café Brasil
1998: Café Brasil
1999: Café Brasil
(category discontinued, see Best Club)

Best Latin/World Music Artist
(category starts in 2003)

2003: New Orleans Klezmer AllStars
2004: Fredy Omar con su Banda
2005: (no award because of Katrina)
2006: Fredy Omar con su Banda
2007: Vivaz
2008-2010: (no award given)

Best Latin/World Album
(category starts in 2003)

2003: New Orleans Klezmer AllStars: Borvis
2004: Otra: Todo Pa’La Gente
(category discontinued)

Best Emerging Latin/World Performer
(category starts in 2002)

2002: Otra
2003: (no award given)
2004: Creole Classique Ensemble
(category discontinued)

Best Band or Performer Only in New Orleans
(category starts in 2001)

2001: Henry Butler
2002: Wild Magnolias
2003: Wild Magnolias
2004: Bonerama
(category discontinued)

Best Album Only in New Orleans
(category starts in 2001)

2001: Bonerama: Live at the Old Point Bar
2002: Anders Osborne & Monk Boudreaux: Bury the Hatchet
2003: Monk Boudreaux & the Golden Eagles: Mr. Stranger Man
2004: Bonerama: Live from New York
(category discontinued)

Best Cover Band

1995: Benny Grunch & the Bunch
1996: Top Cats
1997: Top Cats
1998: Top Cats
1999: Top Cats
2000: Bag O’ Donuts
2001: Bag O’ Donuts
2002: Bag O’ Donuts
2003: Top Cats
2004: The Bucktown All-Stars
2005: (no award because of Katrina)
2006: The Bucktown All-Stars
2007: The Top Cats
2008: The Bucktown All-Stars
2009: The Bucktown All-Stars
2010: The Bucktown All-Stars
2011: The Bucktown All-Stars
2012: The Bucktown All-Stars

Best Cover Band Album
(category starts in 1997)

1997: Dash Rip Rock: Gold
1998: Top Cats: Party with the Big Dogs
(category discontinued)

Best Emerging Cover Band
(category starts in 1997)

1997: TIE: Bag of Donuts / Hank Sinatras
1998: Johnny Angel and the Swingin’ Deamons
1999: Chee Weez
(category discontinued)

Best Club to Hear Cover Bands
(category starts in 1997)

1997: Mid-City Lanes Rock ’n’ Bowl
1998: Mid-City Lanes Rock ’n’ Bowl
1999: Mid-City Lanes Rock ’n’ Bowl
(category discontinued, see Best Club)

Best Emerging Artist
(category starts in 2006)

2006: Deadboy & the Elephantmen
2007: The Eames Era
2008: Los Po-Boy-Citos
2009: Honey Island Swamp Band
2010: Big Freedia
2011: Brass-A-Holics
2012: Hunter Hayes

Best Female Vocalist
(category starts in 1997)

1997: Germaine Bazzle
1998: Irma Thomas
1999: Theresa Andersson
2000: Marva Wright
2001: Irma Thomas
2002: Irma Thomas
2003: Irma Thomas
2004: Irma Thomas
2005: (no award because of Katrina)
2006: Irma Thomas
2007: Susan Cowsill
2008: Irma Thomas
2009: Irma Thomas
2010: Irma Thomas
2011: Irma Thomas
2012: Irma Thomas

Best Male Vocalist
(category starts in 1997)

1997: Johnny Adams
1998: Aaron Neville
1999: Aaron Neville
2000: Aaron Neville
2001: Harry Connick, Jr.
2002: John Boutte
2003: Aaron Neville
2004: Aaron Neville
2005: (no award because of Katrina)
2006: John Boutte
2007: John Boutte
2008: John Boutte
2009: John Boutte
2010: John Boutte
2011: John Boutte
2012: John Boutte

Best Bass Player
(category starts in 1997)

1997: George Porter, Jr.
1998: George Porter, Jr.
1999: George Porter, Jr.
2000: George Porter, Jr.
2001: George Porter, Jr.
2002: George Porter, Jr.
2003: George Porter, Jr.
2004: George Porter, Jr.
2005: (no award because of Katrina)
2006: George Porter, Jr.
2007: James Singleton
2008: George Porter, Jr.
2009: George Porter, Jr.
2010: George Porter, Jr.
2011: George Porter, Jr.
2012: George Porter, Jr.

Best Guitarist
(category starts in 1997)

1997: Steve Masakowski
1998: Steve Masakowski
1999: Snooks Eaglin
2000: Snooks Eaglin
2001: June Yamagishi
2002: Steve Masakowski
2003: Walter “Wolfman” Washington
2004: Sonny Landreth
2005: (no award because of Katrina)
2006: Sonny Landreth
2007: Sonny Landreth
2008: Sonny Landreth
2009: Sonny Landreth
2010: Anders Osborne
2011: Anders Osborne
2012: Anders Osborne

Best Drummer
(category starts in 1997)

1997: Johnny Vidacovich
1998: Johnny Vidacovich
1999: Jason Marsalis
2000: Johnny Vidacovich
2001: Johnny Vidacovich
2002: Johnny Vidacovich
2003: Johnny Vidacovich
2004: Johnny Vidacovich
2005: (no award because of Katrina)
2006: Johnny Vidacovich
2007: Shannon Powell
2008: Johnny Vidacovich
2009: Johnny Vidacovich
2010: Stanton Moore
2011: Stanton Moore
2012: Stanton Moore

Best Saxophonist
(category starts in 1997)

1997: Tony Dagradi
1998: Eric Traub
1999: Clarence Johnson, III
2000: Branford Marsalis
2001: Tim Green
2002: Tim Green
2003: Tim Green
2004: Clarence Johnson, III
2005: (no award because of Katrina)
2006: Kidd Jordan
2007: Tony Dagradi
2008: Donald Harrison
2009: Donald Harrison
2010: Donald Harrison
2011: Tom Fitzpatrick
2012: Khris Royal

Best Clarinetist
(category starts in 1999)

1999: Pete Fountain
2000: Pete Fountain
2001: Pete Fountain
2002: Alvin Batiste
2003: Alvin Batiste
2004: Alvin Batiste
2005: (no award because of Katrina)
2006: Dr. Michael White
2007: Dr. Michael White
2008: Dr. Michael White
2009: Dr. Michael White
2010: Tim Laughlin
2011: Dr. Michael White
2012: Dr. Michael White

Best Trumpeter
(category starts in 1997)

1997: Kermit Ruffins
1998: Kermit Ruffins
1999: Kermit Ruffins
2000: Kermit Ruffins
2001: Kermit Ruffins
2002: Kermit Ruffins
2003: Kermit Ruffins
2004: Kermit Ruffins
2005: (no award because of Katrina)
2006: Kermit Ruffins
2007: Irvin Mayfield
2008: Troy “Trombone Shorty” Andrews
2009: Troy “Trombone Shorty” Andrews
2010: Kermit Ruffins
2011: Kermit Ruffins
2012: Kermit Ruffins

Best Trombonist
(category starts in 1997)

1997: Mark Mullins
1998: Mark Mullins
1999: Mark Mullins
2000: Mark Mullins
2001: Mark Mullins
2002: Mark Mullins
2003: Mark Mullins
2004: Mark Mullins
2005: (no award because of Katrina)
2006: Mark Mullins
2007: Craig Klein
2008: Mark Mullins
2009: Delfeayo Marsalis
2010: Troy “Trombone Shorty” Andrews
2011: Troy “Trombone Shorty” Andrews
2012: Troy “Trombone Shorty” Andrews

Best Tuba/Sousaphonist
(category starts in 2001)

2001: Anthony “Tuba Fats” Lacen
2002: Anthony “Tuba Fats” Lacen
2003: Anthony “Tuba Fats” Lacen
2004: Matt Perrine
2005: (no award because of Katrina)
2006: Kirk Joseph
2007: TIE: Philip Frazier / Kirk Joseph / Matt Perrine
2008: Matt Perrine
2009: Matt Perrine
2010: Matt Perrine
2011: Phil Frazier
2012: Matt Perrine

Best Piano/Keyboardist
(category starts in 1997)

1997: Henry Butler
1998: Henry Butler
1999: Henry Butler
2000: Dr. John
2001: Dr. John
2002: Henry Butler
2003: Jon Cleary
2004: Jon Cleary
2005: (no award because of Katrina)
2006: Allen Toussaint
2007: Tom McDermott
2008: Henry Butler
2009: Allen Toussaint
2010: John Gros
2011: Ivan Neville
2012: Dr. John

Best Accordionist
(category starts in 2001)

2001: Buckwheat Zydeco
2002: Buckwheat Zydeco
2003: Dwayne Dopsie
2004: Buckwheat Zydeco
2005: (no award because of Katrina)
2006: Terrance Simien
2007: Terrance Simien
2008: Terrance Simien
2009: Terrance Simien
2010: Bruce “Sunpie” Barnes
2011: Steve Riley
2012: Steve Riley

Best Violinist/Fiddler
(category starts in 2008)

2008: Michael Doucet
2009: Theresa Andersson
2010: Amanda Shaw
2011: Amanda Shaw
2012: Amanda Shaw

Best Harmonica Player
(category starts in 1997)

1997: J’Monque D
1998: J’Monque D
1999: Rockin’ Jake
2000: Rockin’ Jake
2001: Rockin’ Jake
2002: Johnny Sansone
2003: Johnny Sansone
2004: Rockin’ Jake
2005: (no award because of Katrina)
2006: Johnny Sansone
2007: Ben Ellman
(category discontinued)

Best DJ
(category starts in 2009)

2009: DJ Soul Sister
2010: DJ Soul Sister
2011: DJ Soul Sister
2012: DJ Soul Sister

Best Other Instrumentalist
(category starts in 1997)

1997: Dave Easley (pedal steel)
1998: Theresa Andersson (violin)
1999: Theresa Andersson (violin)
2000: Theresa Andersson (violin)
2001: Theresa Andersson (violin)
2002: Theresa Andersson (violin)
2003: Theresa Andersson (violin)
2004: Theresa Andersson (violin)
2005: (no award because of Katrina)
2006: Theresa Andersson (violin)
2007: Theresa Andersson (violin)
2008: Washboard Chaz (washboard)
2009: Washboard Chaz (washboard)
2010: Washboard Chaz (washboard)
2011: Washboard Chaz (washboard)
2012: Johnny Sansone (harmonica)

Best Club

1995: House of Blues
1996: House of Blues
1997: House of Blues
1998: House of Blues
1999: House of Blues
2000: Tipitina’s
2001: House of Blues
2002: House of Blues
2003: Tipitina’s
2004: Tipitina’s
2005: (no award because of Katrina)
2006: Maple Leaf
2007: Tipitina’s
2008: d.b.a.
2009: The Blue Nile
2010: Snug Harbor
2011: Tipitina’s
2012: One Eyed Jacks

Best Radio Station besides WWOZ

1995: WTUL
1996: WTUL
(category discontinued, see Best Radio Station)

Best Radio Station
(category starts in 1997)

1997: WWOZ
1998: WWOZ
1999: WWOZ
2000: WWOZ
2001: WWOZ
2002: WWOZ
2003: WWOZ
2004: WWOZ
2005: (no award because of Katrina)
2006: KBON
2007: WWOZ
2008: WWOZ
2009: WWOZ
2010: WTUL
2011: WWOZ
2012: WWOZ

Best Radio Personality
(category starts in 1998)

1998: John Sinclair
1999: John Sinclair
2000: John Sinclair
2001: John Sinclair
2002: John Sinclair
2003: Bob French
2004: Bob French
2005: (no award because of Katrina)
2006: (no award)
2007: Bob French
(category discontinued)

Best Local TV Series
(category starts in 1997)

1997: Louisiana Jukebox
1998: Louisiana Jukebox
1999: Louisiana Jukebox
2000: Louisiana Jukebox
2001: Louisiana Jukebox
2002: Louisiana Jukebox
2003: Louisiana Jukebox
2004: WWL Morning Show
(category discontinued)

Best Local TV Program (One Time)
(category starts in 1998)

1998: WB 38: Satchmo of the Ghetto
1999: PBS: River of Song
(category discontinued)

Best Festival besides New Orleans Jazz & Heritage Festival

1995: French Quarter Festival
1996: French Quarter Festival
(category discontinued, see Best Festival)

Best Festival
(category starts in 1997)

1997: New Orleans Jazz & Heritage Festival
1998: New Orleans Jazz & Heritage Festival
1999: New Orleans Jazz & Heritage Festival
2000: New Orleans Jazz & Heritage Festival
2001: New Orleans Jazz & Heritage Festival
2002: New Orleans Jazz & Heritage Festival
2003: New Orleans Jazz & Heritage Festival
2004: New Orleans Jazz & Heritage Festival
2005: (no award because of Katrina)
2006: New Orleans Jazz & Heritage Festival
2007: New Orleans Jazz & Heritage Festival
2008: French Quarter Festival
2009: Voodoo Music Experience
2010: French Quarter Festival
(category discontinued, see Best Large Festival and Best Neighborhood Festival)

Best Large Festival
2011: Voodoo Music Experience
2012: French Quarter Festival

Best Festival Outside New Orleans
(category starts in 2006)

2006: Festivals Acadiens et Creole
2007: Festival International de Louisiane
2008: Festivals Acadiens et Creole
2009: Gretna Heritage Festival
2010: Gretna Heritage Festival
2011: Voice of the Wetlands Festival
2012: Gretna Heritage Festival

Best Neighborhood Festival
(category starts in 2010)

2010: Bayou Boogaloo
2011: Chaz Fest
2012: Louisiana Cajun & Zydeco Festival

Best Recording Studio

1995: Ultrasonic
1996: Ultrasonic
1997: Ultrasonic
1998: Ultrasonic
1999: Boiler Room
2000: Ultrasonic
2001: Ultrasonic
2002: Ultrasonic
2003: Piety Street
2004: Piety Street
2005: (no award because of Katrina)
2006: Piety Street
2007: Piety Street
2008: Studio in the Country
2009: The Music Shed
2010: Piety Street
2011: Piety Street Studios
2012: The Living Room

Record Label of the Year

1995: Black Top Records
1996: Black Top Records
1997: Rounder Records
1998: Rounder Records
1999: Basin Street Records
2000: Louisiana Red Hot Records
2001: Basin Street Records
2002: Basin Street Records
2003: Basin Street Records
2004: Basin Street Records
2005: (no award because of Katrina)
2006: FlatTown Records
2007: Valcour Records
2008: Basin Street Records
2009: Park the Van Records
2010: Threadhead Records
2011: Basin Street Records
2012: Basin Street Records

 

Producer of the Year

1995: Carlo Ditta
1996: TIE: Allen Toussaint / Scott Billington
1997: Allen Toussaint
1998: Allen Toussaint
1999: Allen Toussaint
2000: Jerry Brock
2001: Tracey Freeman
2002: Mark Bingham
2003: William “Buzzy Beano” Langford
2004: Trina Shoemaker
2005: (no award because of Katrina)
2006: Delfeayo Marsalis
2007: Anders Osborne
2008: Mark Bingham
2009: Tracey Freeman
2010: Ben Ellman
2011: Anders Osborne
2012: Carlo Nuccio

Best Record Store
(category starts in 1997, see Best “New” or “Used” Record Store)

1997: Louisiana Music Factory
1998: Louisiana Music Factory
1999: Louisiana Music Factory
2000: Louisiana Music Factory
2001: Louisiana Music Factory
2002: Louisiana Music Factory
2003: Louisiana Music Factory
2004: Louisiana Music Factory
2005: (no award because of Katrina)
2006: Louisiana Music Factory
2007: Louisiana Music Factory
2008: Louisiana Music Factory
2009: Louisiana Music Factory
2010: Louisiana Music Factory
2012: Louisiana Music Factory
2012: Louisiana Music Factory

Best Record Store (New)

1995: Louisiana Music Factory
1996: Louisiana Music Factory
(category discontinued, see Best Record Store)

Best Record Store (Used)

1996: Record Ron’s
1996: Louisiana Music Factory
(category discontinued, see Best Record Store)

Best Instrument Store

1995: New Orleans Music Exchange
1996: New Orleans Music Exchange
1997: New Orleans Music Exchange
1998: New Orleans Music Exchange
1999: New Orleans Music Exchange
2000: New Orleans Music Exchange
2001: New Orleans Music Exchange
2002: New Orleans Music Exchange
2003: New Orleans Music Exchange
2004: New Orleans Music Exchange
2005: (no award because of Katrina)
2006: International Vintage Guitars
2007: New Orleans Music Exchange
2008: Ray Fransen’s Drum Center
2009: International Vintage Guitars
2010: International Vintage Guitars
2011: New Orleans Music Exchange
2012: New Orleans Music Exchange

Best Pro Audio Store

1995: Sound Chek
1996: TIE: New Orleans Music Exchange / Sound Chek
1997: Pyramid Audio
1998: Sound Chek
1999: Guitar Center
2000: New Orleans Music Exchange
2001: New Orleans Music Exchange
2002: New Orleans Music Exchange
2003: Guitar Center
2004: Guitar Center
2005: (no award because of Katrina)
2006: Guitar Center
2007: Guitar Center
2008: Guitar Center
(category discontinued in 2009)

Best Studio Sound Engineer
(category starts in 1996)

1996: Charles “Chopper” Brady
1996: Charles “Chopper” Brady
1997: Charles “Chopper” Brady
1998: Mike Mayeaux
1999: Mike Mayeaux
2000: (no award)
2001: Tim Stambaugh
2002: Steve Reynolds
2003: Tim Stambaugh
2004: Mike Mayeaux
2005: (no award because of Katrina)
2006: Michael Paz
2007: Tim Stambaugh
2008: Ben Mumphrey
2009: Chris Finney
2010: Earl Scioneaux III
2011: Chris George
2012: Chris George

Best Booking Agency
(category starts in 1998)

1998: White Oak
1999: White Oak
2000: White Oak
2001: White Oak
2002: White Oak
2003: White Oak
2004: White Oak
2005: (no award because of Katrina)
2006: White Oak
2007: White Oak
2008: White Oak
2009: White Oak
2010: White Oak
2011: White Oak
2012: White Oak

Best Talent Booker
(category starts in 1998)

1998: Sonny Schneidau (House of Blues)
1999: Sonny Schneidau (House of Blues)
2000: Sonny Schneidau (House of Blues)
2001: Adam Shipley (Tipitina’s)
2002: Adam Shipley (Tipitina’s)
2003: Sonny Schneidau (House of Blues)
2004: Ed White (White Oak)
(category discontinued)

Best Manager
(category starts in 1998)

1998: Tom Thompson
1999: Rueben Williams
2000: Rueben Williams
2001: Rueben Williams
2002: Rueben Williams
2003: Jared Zeller
2004: Chris Cuevas
2005: (no award because of Katrina)
2006: Kimball Packard
2007: Kimball Packard
2008: Howie Kaplan
2009: Reuben Williams
2010: Tony Ciaccio, Hypersoul
2011: Howie Kaplan
2012: Tony Ciaccio, Hypersoul

Best Music Attorney
(category starts in 1998)

1998: Ellis Pailet
1999: Suzette Becker
2000: Suzette Becker
2001: Edgar “Dino” Gankendorff
2002: Greg Eveline
2003: Edgar “Dino” Gankendorff
2004: Edgar “Dino” Gankendorff
2005: (no award because of Katrina)
2006: Edgar “Dino” Gankendorff
2007: Edgar “Dino” Gankendorff
2008: Ashlye M. Keaton
2009: Ashlye M. Keaton
2010: Ashlye M. Keaton
2011: Ashlye M. Keaton
2012: Ashlye M. Keaton

Best Club Acoustics

1995: House of Blues
1996: House of Blues
1997: House of Blues
1998: House of Blues
1999: House of Blues
(category discontinued, See Best Club)

Best Music Photographer
(category starts in 1999)

1999: Rick Olivier
2000: Rick Olivier
2001: Michael P. Smith
2002: Herman Leonard
2003: Jenny Bagert
2004: Earl Perry
2005: (no award because of Katrina)
2006: Terri Fensel
2007: Erika Goldring
2008: Skip Bolen
2009: Zach Smith
2010: Erika Goldring
2011: Kim Welsh
2012: Elsa Hahne

Best Album Artwork

1995: TIE: Anders Osborne: Which Way to Here (Steve Winn) / Evil Nurse Sheila!: Evil Nurse Sheila! (Andrew Smith)
1996: New Orleans NightCrawlers: New Orleans Nightcrawlers (Diane Wanek)
1997: Smilin Myron: What About the People (Diane Wanek)
1998: New World Funk Ensemble: New World Funk Ensemble (Diane Wanek)
1999: Beth Patterson: Hybrid Vigor (Diana Thornton)
2000: New Orleans Nightcrawlers: Live at the Old Point (Scott Saltzman)
2001: Kidd Jordan: Kidd Stuff (Bunny Matthews)
2002: Astral Project: Big Shot (Diana Thornton)
2003: Deacon John: Deacon John’s Jump Blues (Ed Lacken, Vetter Communications)
2004: Astral Project: The Legend of Cowboy Bill (Jenny Bagert, photographer)
(category discontinued)

Best Music Educator
(category starts in 2000)

2000: Ellis Marsalis
2001: Ellis Marsalis
2002: Ed Petersen
2003: Edward “Kidd” Jordan
2004: Edward “Kidd” Jordan
(category discontinued)

Best Club Owner or Manager

1995: Jack Groetsch, Howlin’ Wolf
1996: Jack Groetsch, Howlin’ Wolf
1997: Jack Groetsch, Howlin’ Wolf
1998: Jack Groetsch, Howlin’ Wolf
1999: John Blancher, Rock n Bowl
2000: John Blancher, Rock n Bowl
2001: John Blancher, Rock n Bowl
2002: Howie Kaplan, Howlin’ Wolf
2003: John Blancher, Rock n Bowl
2004: John Blancher, Rock n Bowl
2005-2006: (no award given)
2007: Wesley Schmidt and Jason Patterson, Snug Harbor
2008: Jessie Paige, Blue Nile
2009: Tom Thayer, d.b.a.
2010: John Blancher, Rock n Bowl
2011: Miss Sophie Lee, Three Muses
2012: Dixie Rubin and Dale Triguero, Chickie Wah Wah

Best Concert Promoter
(category starts in 1998)

1998: Beaver Productions
1999: Superfly Productions
2000: Superfly Productions
2001: Superfly Productions
2002: Superfly Productions
2003: Superfly Productions
2004: Steve Rehage
2005-2006: (no award given)
2007: New Orleans Jazz & Heritage Foundation
2008: Ponderosa Stomp Foundation
2009: Hypersoul
2010: Kerry Brown
2011: Winter Circle Productions
2012: Scott Aiges, New Orleans Jazz & Heritage Foundation

Best Music Journalist

1995: Keith Spera
1996: Keith Spera
1997: Keith Spera
1998: Scott Jordan
1999: Keith Spera
2000: Keith Spera
2001: Keith Spera
2002: Keith Spera
2003: Keith Spera
2004: Keith Spera
(category discontinued)

Bourbon Street Award
(category starts in 2003)

2003: Chris Owens
2004: Alton “Big Al” Carson
2005-2009: (no award given)
2010: Royal Sonesta Hotel
2011: Royal Sonesta Hotel
2012: Earl Bernhardt & Pam Fortner (Tropical Isle)

Best Music Website
(category starts in 1997)

1997: OffBeat.com
1998: OffBeat.com
1999: OffBeat.com
2000: OffBeat.com
2001: OffBeat.com
2002: Satchmo.com
2003: MasterDigital.com
2004: Tipitinas.com
2005-2009: (no award given)
2010: PonderosaStomp.com
2011: (no award given)

Best Music Video
(category starts in 1998)

1998: Master P: “MP Da Last Don”
1999-2010: (no award given)
2011: Brandon Odums: “Do to Me” by Trombone Shorty
2012: Tyler Yee: “Criminal” By the Revivalists

Best Street Promotion
(category starts in 2010)

2010: Lawrence Parker
2011: (no award given)

Musician Resource Award
(category starts in 2010)

2010: New Orleans Musicians’ Clinic
2011: New Orleans Musicians’ Clinic
2012: Tipitina’s Music Office Co-Op

Music Awareness / Use of Music or Musicians in Advertising Award
(category starts in 1998, renamed 2011)

1998: Delta Beverage Group
1999: WWL-TV “Spirit of New Orleans”
2000: Popeye’s
2001: WWL-TV “Spirit of New Orleans”
2002: Lakeside Hospital
2003: City of New Orleans Music Office
2004: WWL-TV “Spirit of New Orleans”
2005: (no award because of Katrina)
2006: Louis Armstrong International Airport
2007: Louisiana Crossroads
2008: The New Orleans Hornets
2009: WWL-TV “Spirit of New Orleans”
2010: Louisiana Public Health Institute “Tobacco Free Living”
2011: The Law Offices of W.A. “Chip” Forstall, Jr.
2012: People’s Health

Music Programming Award
(category starts in 2010)

2010: Ogden Museum of Southern Art “Ogden After Hours”
2011: No Award Given

Non-Profit Achievement / Community Music Award
(category starts in 2010)

2010: New Orleans Jazz & Heritage Foundation
2011: Young Leadership Council
2012: The Roots of Music

Mayor’s Music Champion
(category starts in 2002)

2002: Hibernia Bank
2003: Tipitina’s Foundation
2004: New Orleans Musician’s Clinic
(category discontinued)

Best Thing to Happen Musically

1995: New Orleans Musicians Recognized and Signed to Big Labels
1996: Consideration of removing the Amusement Tax
1997: LMNOP – Music Conference
1998: Tipitina’s Opens French Quarter Location
(category discontinued)

Worst Thing to Happen Musically

1995: Continuation of Amusement Tax
1996: TIE: Harassment of Street Musicians / Amusement Tax
1997: Johnny Adams sick
1998: Raymond Myles murdered
(category discontinued)

Music Business of the Year
(category starts in 1998)

1998: Louisiana Music Factory
1999: Louisiana Music Factory
2000: House of Blues
2001: Louisiana Music Factory
2002: Basin Street Records
2003: Basin Street Records
2004: White Oak
2005: (no award because of Katrina)
2006: Piety Street Studio
2007: Rehage Entertainment
2008: Preservation Hall
2009: The Music Shed
2010: Preservation Hall
2011: Mayfield Productions
2012: Basin Street Records